Ocieplanie mieszkania to jedna z podstawowych inwestycji, jakie powinno się ponieść podczas remontu. Może się wydawać, że są ważniejsze wydatki, ale już po kilku latach konsekwencje braku ocieplenia mogą być niezwykle odczuwalne w domowym budżecie. Koszty, jakie ponieść trzeba na ocieplenie mieszkania, szybko zwrócą się w rachunkach za ogrzewanie, a i sam komfort mieszkanie w budynku będzie nieporównywalny. Warto także pamiętać, że samo ocieplanie można przeprowadzić w sposób oszczędny, tak aby domowe finanse nie ucierpiały na tej inwestycji. Jak to zrobić?

1. Wybierz dobrą jakość za rozsądną cenę

Grunt to wybór odpowiedniej formy ocieplania mieszkania. Do wyboru jest wiele metod: ocieplanie styropianem, wełną, pianką poliuretanową. Każda z nich ma swoje zalety i wady, ale najważniejsze, aby wybrać taką, która zostanie dopasowana do twoich potrzeb i budżetu. Mimo rozwoju technologicznego, wciąć najlepszym i najatrakcyjniejszym finansowo rozwiązaniem, jakie stosuje się do ocieplania budynków, jest styropian. Gwarantuje on solidne ocieplenie ścian w dość prosty sposób, przy czym koszty są stosunkowo niewysokie. Styropian jest materiałem najchętniej wybieranym przez Polaków do ocieplania domów i mieszkań. Z pewnością dużą zaletą jest dość łatwy montaż, przez co można pokusić się o samodzielne ocieplenie budynku, jeśli posiada się choć nieduże doświadczenie w remontach i pracach budowlanych.

2. Przemyśl formę zakupu

Forma zakupu materiałów to druga – po wyborze sposobu ocieplenia – możliwość na oszczędności. Przed remontem i ociepleniem budynku dobrze jest sprawdzić ofertę kilku marketów, mniejszych sklepów z artykułami budowlanymi, a także sklepów internetowych. Dziś przez internet można kupić wszystko – od artykułów spożywczych, przez ubrania, po sprzęty budowlane. Warto z tej możliwości skorzystać, bo sklepy online zawsze są konkurencyjne cenowo do sklepów oferującej produkty stacjonarnie. W przypadku zakupu styropianu do ocieplenia budynku dochodzi jeszcze jedna zaleta zakupów przez internet. Nie musisz martwić się dowozem materiałów, a tych zwykle jest naprawdę dużo. Jeśli nie dysponujesz większym autem to może to wiązać się z koniecznością wynajęcia dostawczego auta. Takich dodatkowych kosztów można łatwo uniknąć dzięki zakupom w sklepach internetowych. Tym bardziej, że przy zakupie większej ilości materiałów, niektóre sklepy oferują darmowy dowóz, np. https://styropianonline.pl/.

 

3. Kupuj od sprawdzonych firm

 Oszczędności podczas remontu czy ocieplania mieszkania to ważna rzecz. Jednak istotne jest, aby w poszukiwaniu lepszych okazji nie zadziałać na swoją szkodę. Bywa, że chcąc oszczędzić, musimy zapłacić dwa razy:

– bo materiał był słabej jakości,

– bo firma wzięła zaliczkę i nigdy się nie pojawiła,

– bo fachowcy nie byli takimi fachowcami jak zapewniali i pracę należy zlecić jeszcze raz.

Dlatego decydując się, czy to na materiały budowlane, czy to na wybór ekipy budowlanej, stawiaj na pewne rozwiązania. Warto sprawdzić zarówno fachowców, jak i dostawców i upewnić się, że istnieją na rynku nie od wczoraj, ale mają solidne i potwierdzone doświadczenie w branży. Pewnym wyróżnieniem może być choćby obecność firmy w grupie zakupowej Polskie Składy Budowlane oraz Polskie Składy Armatury – jak choćby wspomniane styropianonline.pl.

 

 4. Działaj kompleksowo

Ocieplenie budynku styropianem należy wesprzeć innymi metodami pozwalającymi na odpowiednie utrzymanie ciepła w mieszkaniu. Podstawowa rzecz, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, to okna. Stare, drewniane, nieszczelne okna mogą znacząco zniweczyć efekty, które chcemy osiągnąć, ocieplając mieszkanie styropianem. Dlatego wybierzmy okna plastikowe, najlepiej potrójne i z wywietrznikami. Wówczas utrzymanie ciepła w mieszkaniu będzie dużo łatwiejsze.

Kolejna rzecz, jaką możemy zrobić, by zapewnić sobie niskie rachunki za ogrzewanie, to właściwe ustawianie kaloryfera. Warto pamiętać, żeby nie ustawiać grzania na skrajne wartości, tzn. gdy są niskie temperatury nie ustawiajmy maksymalnego grzania, a gdy wyjeżdżamy na weekend nie zakręcajmy kaloryfera zupełnie.  W tej sytuacji sprawdzi się wyśrodkowanie – lepiej mieć stałą, nie za wysoką, nie za niską temperaturę w domu, co pozwoli zrównoważyć wydatki na ogrzewanie.

Coraz więcej osób decyduje się także na zamontowanie na kaloryferach tzw. podzielników ciepła, które dokładnie zliczają ilość użytego ciepła na konkretne mieszkania. Rozwiązanie to pozwala na urealnienie rachunków i płacenie za rzeczywiste ogrzanie własnego lokum.

Żyjemy w klimacie, gdzie zimy potrafią trwać całe pół roku i przez cały ten czas pojawia się potrzeba ogrzania pomieszczeń. Warto i trzeba wybrać najbardziej opłacalną formę ocieplenia mieszkania, aby rok w rok nie płacić zawyżonych rachunków za ogrzewanie. Inwestycja poniesiona w ocieplenie budynku szybko się zwróci, a komfort przebywania w dobrze ogrzanych pomieszczeniach jest nie do przecenienia.