Każdy rodzic wie, że pokój dziecinny to jedna z tych przestrzeni, której aranżacja wymaga wiele pracy i zaangażowania. Z jednej strony projekt pokoju dziecięcego powinien być funkcjonalny i uniwersalny, z drugiej – przytulny. Jak połączyć te cechy w spójną całość i stworzyć przestrzeń idealną zarówno do zabawy, nauki, ale także przystosowaną do wypoczynku i relaksu?  

Z punktu widzenia rodzica – praktyczność, funkcjonalność i ponadczasowość, która pozwoli czerpać korzyści z aranżacji, która będzie aktualna przez długie lata. Warto też mieć na uwadze zadowolenie dorastającej pociechy. Choć może się wydawać, że połączenie tych cech bywa problematyczne, zakładany cel można osiągnąć. Jest to możliwe nie tylko w dużych i przestronnych pokojach, ale także kiedy dysponujemy niewielką powierzchną, choćby 8-12m².

Od czego zacząć?

Przy aranżacji pokoju dla dziecka przede wszystkim warto pamiętać o podziale strefowym. W aranżowanym pokoju powinno znaleźć się miejsce do nauki, wypoczynku, ale także zabawy – informuje Monika Szczęsny, projektantka firmy Komandor. W osiągnięciu tego celu może pomóc odpowiedni dobór mebli i ich ustawienie, ale także dobrze dobrany kolor ścian. Chodzi o to, aby zaaranżować przestrzeń, w której dziecko będzie dobrze się czuć zarówno w momencie, kiedy będzie musiało się skupić na nauce, ale także wtedy, kiedy czas poświęci zabawie. Podobnie jak przy aranżacji kuchni ważne jest podejście praktyczne. Źle podjęte decyzje mogą w przyszłości zaowocować ubraniami i zabawkami niemieszczącymi się w za małych szafach.

Do realizacji projektu pokoju dziecięcego zdecydowanie nie powinniśmy podchodzić z sentymentem. Kierować powinniśmy się natomiast praktycyzmem. W ofertach producentów pojawiają się tzw. meble modułowe, które są w stanie pełnić swoje funkcje przez wiele lat. Wiele problemów organizacyjnych może rozwiązać pojemna, dobrze zaprojektowana szafa. To nie tylko wygoda z punktu widzenia rodzica, który ma większą szansę zapanować nad ładem i porządkiem, ale także dla dziecka, które od najmłodszych lat uczy się jak dbać o swoje rzeczy.

Dobrze dobrane materiały

Przy doborze mebli warto zwrócić uwagę na materiały, z których są wykonane – informuje Monika Szczęsny z firmy Komandor. – Najlepiej wybierać te, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Brudzą się nie tylko dzieci, ale także przedmioty, których dotykają. Warto wziąć pod uwagę fakt, że czasem z mebli trzeba będzie z mebli usunąć ślady po kredkach, farbach, kredzie, czy jedzeniu i napojach – dodaje. Lepiej nie decydować się na meble ze szklanymi powierzchniami i te wykonane z delikatnych tworzyw. Zamiast w delikatne wykończenia akrylowe, warto zainwestować w takie meble, które są w stanie wytrzymać lata i nie sprawiają wiele problemów przy czyszczeniu. Przykładowo nienajlepszym rozwiązaniem będą wiklinowe dodatki (półki, koszyczki, szuflady), które będę trudne w utrzymaniu. Materiał, z którego wykonana jest zabudowa powinien być przede wszystkim trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Szafa dobrym rozwiązaniem

Sporym udogodnieniem może być szafa z drzwiami przesuwnymi z podziałem modułowym, która daje przede wszystkim możliwość dobrego i funkcjonalnego zorganizowania. W poszczególnych częściach szafy wnękowej można przechowywać ubrania, inne wykorzystać na zabawki, pomoce edukacyjne oraz inne niezbędne w wychowaniu dziecka przedmioty, które można ukryć przed oczami gości. – W precyzyjnej organizacji ubrań pomoże system drążków ubraniowych, proste lub bardziej skomplikowane systemy półek oraz szuflad i koszyków cargo. Przy projektowaniu wnętrza warto pomyśleć o dłuższych przestrzeniach poziomych lub pionowych, w których schować można narty lub deskę snowboardową pociechy – komentuje Katarzyna Drabik z firmy Komandor. Szuflady w tej sytuacji możemy wykorzystać jako schowki na bieliznę, czapki oraz inne ubraniowe dodatki. Zmieszczą się w nich również zabawki. Porządek wprowadzą też plastikowe, transparentne pojemniki, w których widać zawartość. Umieszczone w najniższych lokalizacjach pomogą maluchom mieć kontrolę nad organizacją ich rzeczy i nauczą dbania o porządek.

W przypadku młodszych dzieci warto podzielić szafę tak, by stworzyć segment ubraniowy oraz  obszar z półkami porządkującymi zabawki. Kiedy maluch podrośnie strefa na zabawki będzie mogła zostać przekształcona na moduł ubraniowy komentuje Katarzyna Drabik z firmy Komandor. W pokoju dziecięcym sprawdzą się również panele wykonywane w płyt MDF. Płyty te są łatwe w pielęgnacji, a przede wszystkim antystatyczne. Charakteru pokojowi może nadać nadruk na szafie. Wybór odpowiednej kolorystyki i motywu może pomóc w uniknięciu obecności zbyt dużej liczby dodatków: zdjęć, obrazów czy zbędnych gadżetów. W zależności od technik i maszyn, które posiada dana firma meblarska, nadruki mogą być wykonywane na frontach z płyty laminowanej, na szkle czy na tradycyjnych foliach PCV. W przypadku tych ostatnich, po nadrukowaniu grafiki łączy się ją z bezbarwnym szkłem informuje Drabik. Taka forma dekoracji jest trwała i odporna na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.

Ważne dodatki

O tym jaką różnicę czynią szczegóły nie trzeba nikogo przekonywać. Poduszki, dywaniki i inne elementy wyposażenia można dobrać do charakteru dziecka, przykładowo nawiązując do postaci z ulubionych bajek. Ważnym jest również miejsce, w którym maluch będzie miał szanse zaprezentować rzeczy dla niego ważne –pochwalić się dokonaniami plastycznymi, czy zdjęciami. W tym zakresie pomocne będą korkowe tablice, lub specjalne farby do ścian, dzięki którym za pomocą magnesów będziemy mogli zawiesić na nich cenne dla malucha informacje unikając przy tym stosowania pinezek, kleju i taśm.

W pokoju dla dziecka ważne jest również oświetlenie. Warto pomyśleć o strefowym rozłożeniu światła. Powinniśmy pamiętać również o jasnym oświetleniu sufitowym, które towarzyszyć będzie nauce i zabawie, ale i o lampie biurkowej oraz lampka nocna. W wielu przypadkach sprawdzą się również zaawansowane rozwiązanie, choćby oświetlenie kinkietowe.