Nadeszła jesień. Pełną parą wkroczyła w nasze domy i ogrody, zabierając ostatnie promienie wakacyjnego słońca. To już ostatni moment, aby uszczelnić rynny i zabezpieczyć ogród przez zimą, stosując sprawdzone przez fachowców produkty chemii budowlanej Soudal.

Coraz niższa temperatura i coraz częstsze deszcze zwiastują nadchodzącą, mroźną porę roku. Korzystając z pogodnych dni jesieni, warto jeszcze przed zimą zabezpieczyć rośliny w ogrodzie, osłaniając je korą, trocinami lub włóknem. Wskazane jest także zgrabienie liści zalegających na trawniku oraz skoszenie trawy, co pomoże ochronić ją przed dosyć często występującą w naszym klimacie tzw. pleśnią śniegową. Nie wolno nam zapomnieć o małej architekturze ogrodowej: altanach i meblach. Dobrze jest sprawdzić, czy drewniane elementy konstrukcyjne nie wymagają sklejenia. W przypadku renowacji mebli ogrodowych z pewnością doskonale sprawdzi się wodoodporny klej 66A, który jest bardzo wytrzymały na wilgoć i polecany do prac na zewnątrz budynku. Klej ten możemy też wykorzystać do napraw altan, pergoli, balustrad i schodów.

Kiedy już wykonamy wszystkie prace ogrodowe – czas na dokładne sprawdzenie stanu rynien. Nieszczelna rynna nie spełni swojej funkcji, a może nawet spowodować dodatkowe problemy, tj. zacieki na tynku, a w konsekwencji obniżenie termoizolacji budynku. Intensywne deszcze, niskie temperatury oraz zalegający śnieg w rynnach z czasem może skutkować poważnymi uszkodzeniami budynku. Prace należy rozpocząć od oczyszczenia rynien z liści oraz ich dokładnego przeglądu, pamiętając, że najbardziej newralgicznymi miejscami są łączenia –  to tam właśnie zwykle dochodzi do rozszczelnienia i deformacji. Najprostszą metodą jest obserwacja rynny w deszczowy dzień. Wówczas w miejscach występowania nieszczelności zauważymy wydostającą się wodę. Niestety, najczęściej spływającą po elewacji domu. Nieszczelne miejsca należy oczyścić oraz zabezpieczyć specjalnym klejem do blach Colozinc marki Soudal, który jest dostępny w kilku kolorach:  szarym, brązowym, bezbarwnym oraz czarno-szarym RAL 7021. Colozinc w razie potrzeby można malować wszelkimi typami farb. Klej ten jest wysoce odporny na skrajne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i wiele chemikaliów. Charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do wielu podłoży budowlanych i jest powszechnie stosowany przez dekarzy do montażu i naprawy rynien, a także klejenia blach dachowych i dachówki ceramicznej.