Wiosna to najlepszy czas na przeprowadzenie remontu, dzięki któremu nasz dom lub mieszkanie „odetchnie” po ciężkiej zimie. Sprzyja temu zarówno pogoda, jak i nasze finanse – zdążyliśmy nieco odbudować budżet po Świętach Bożego Narodzenia, a jeszcze nie ponieśliśmy kosztów wakacyjnego wyjazdu. Jak wiele osób w tym roku planuje wiosenny remont? Które pomieszczenia mają zamiar odświeżyć oraz ile pieniędzy chcą przeznaczyć na ten cel? Na te pytania odpowiada raport przygotowany przez Grupę Okazje.

Grupa Okazje_Czy masz w tym roku plany związane z wiosennym remontem

Przeprowadzone na zlecenie Grupy Okazje badanie[1] pokazało, że większość respondentów planuje przeprowadzić tej wiosny remont swojego domu lub mieszkania. Jednak tylko 38% ma konkretne zamiary z tym związane. 34% wyraża z kolei chęć podjęcia takiego działania, ale nie wie jeszcze, jak dokładnie będzie ono wyglądało. Okazuje się, że w tej kwestii bardziej zdecydowani są mężczyźni – sprecyzowane plany, co do remontów ma bowiem 45% z nich, w przypadku pań jest to nieco mniej, bo 30%. Tylko 10% ankietowanych nie planuje żadnych zmian w swoich ”czterech ścianach”, a 5% zamierza je przeprowadzić, ale o innej porze roku.

Salon najczęściej remontowanym pomieszczeniem

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Grupy Okazje wynika, że wśród Polaków panuje duże zróżnicowanie jeżeli chodzi o wybór pomieszczeń do remontu. Jednak najwięcej ankietowanych, bo aż 48% ma zamiar odświeżyć salon. Z pewnością wynika to z faktu, że to w nim właśnie spędzamy popołudnia odpoczywając po pracy oraz przyjmujemy gości w wolnym czasie. Chcemy zatem, aby była to przytulna oraz nowocześnie i stylowo urządzona część naszego domu. Na drugim miejscu w ankiecie znalazła się kuchnia (36%), na trzecim łazienka (31%). To bardzo istotne pomieszczenia w każdym mieszkaniu, jednak ich remont wiąże się z reguły ze znacznie większymi kosztami niż remont salonu. Wnętrzami, które dosyć chętnie odnawiamy jest również sypialnia (28%) i pokój dziecięcy (24%).

 

Grupa Okazje_Jakie pomieszczenia masz zamiar wyremontować

Remonty tak, ale nie za drogie

Przeprowadzenie każdego, nawet niedużego remontu wiąże się z wydatkami, które są dodatkowym obciążeniem dla domowego budżetu. Dlatego tego typu działania z reguły planujemy z wyprzedzeniem, ustalając kwotę, którą jesteśmy w stanie na nie przeznaczyć. Zrealizowane badanie pokazało, że 31% osób zamierza zarezerwować na remont sumę, która nie przekroczy 5000 zł. To kwota, którą część z nas jest w stanie zaoszczędzić w przeciągu roku. Tylu samo ankietowanych odpowiedziało, że na wiosenne zmiany w domu lub mieszkaniu nie chce wydać więcej niż 1000 zł. Wydaje się to niewiele, ale jeżeli remont przeprowadzamy samodzielnie, a płacimy jedynie za materiały, to za tę sumę możemy na przykład odmalować całe mieszkanie. Opracowany raport pokazał, że w zdecydowanej mniejszości są osoby, które chcą przeznaczyć na remont znacznie więcej – o kwocie powyżej 20 tyś.  zł myśli bowiem jedynie 3% respondentów.

Wiosenne, cieplejsze dni to idealny czas na odświeżenie wnętrz. Warto zadbać o przestrzeń, w której spędzamy tak wiele czasu – od niej w dużej mierze zależy bowiem nasze samopoczucie i chęć do działania. A dobrze zaplanowany i przemyślany remont nie musi zrujnować naszego domowego budżetu.

Grupa Okazje_Ile zamierzasz wydać na remont

[1] Ogólnopolskie badanie ilościowe realizowane techniką CAWI – przeprowadzone wśród członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 26.02.2016 – 03.03.2016 r. Próba: osoby w wieku 25-60 lat, n=328.