Własny basen w ogrodzie to marzenie niejednej rodziny. Daje możliwość urozmaiconego wypoczynku na świeżym powietrzu, jest źródłem zabawy, sportu i relaksu. Dlatego wiele osób rozważa nabycie basenu ogrodowego, jednak nie każdy się na to decyduje. Dlaczego? Takie rozwiązanie wydaje się mieć zarówno wiele zalet jak i wad.

 

Przede wszystkim wybudowanie obszernego basenu wiążę się ze sporymi wydatkami i formalnościami – należy uzyskać zezwolenie na budowę i zorganizować ekipę, która rozkopie ogródek i postawi basen. Raz wybudowany nie daje się już przesunąć czy sprzedać – jest to więc decyzja, która niesie ze sobą konsekwencje. O basen trzeba dbać każdą porą roku – wymaga specjalnego sprzętu, czyszczenia i dbania o jakość wody, którą zawiera. Ponadto nie każdy dysponuje wystarczającą ilością miejsca w swoim ogrodzie by wybudować taki basen.

Jednak istnieją produkty, które usuwają wiele z wymienionych przeszkód i stanowią łatwą inwestycję. Alternatywę stanowią baseny stelażowe, rozporowe i dmuchane.

intex

Własny basen w ogrodzie zapewnia zabawę i relaks jak na wakacjach. Fot. Ogrodosfera

Baseny dmuchane

Baseny dmuchane spośród wszystkich basenów są najłatwiejsze do przenoszenia, najlżejsze i często najtańsze. Znamy je przede wszystkim z modeli dla dzieci, ale dostępne są również wersje pełnometrażowe dla dorosłych. Dmuchany basen może nie tylko stać w ogrodzie, ale również towarzyszyć nam na wakacjach. Łatwo go przechowywać i czyścić. Ciekawym pomysłem są również wersje z hydromasażem i grzałką do wody. Dmuchana wanna w ogrodzie to szybki i łatwy sposób na ekskluzywny odpoczynek.

Baseny rozporowe

Dla tych, których interesuje coś bardziej trwałego i stabilnego niż basen dmuchany, jednocześnie pozostając w przystępnej strefie cenowej najlepszym rozwiązaniem będzie basen rozporowy. Są to baseny które formują się pod wpływem znajdującej się wewnątrz wody. Materiał z którego są zrobione, jest bardzo wytrzymały i elastyczny, ale jednocześnie na tyle sztywny, że forma basenu pozostaje niezmienna i trwała. Baseny rozporowe mogą występować w pokaźnych rozmiarach i stanowić miejsce wypoczynku dla kilku osób naraz. Zdecydowaną zaletą takiego zakupu jest możliwość łatwego samodzielnego montażu produktu.

basen-rozporowy

Baseny rozporowe są pojemne i łatwe w rozłożeniu.

Na zdjęciu: basen rozporowy mieszczący kilka osób jednocześnie. Fot. Ogrodosfera

Baseny stelażowe

Najbliższym zamiennikiem basenu murowanego jest basen stelażowy, który często nie ustępuje mu rozmiarami. Wybór dużego basenu rozporowego daje możliwość swobodnego pływania dla jego użytkowników, jednak wiąże się też ze sporym wydatkiem. Cena takiego produktu zaczyna się od kilkuset złotych, ale żeby otrzymać produkt, który zapewni dużą ilość miejsca trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilku tysięcy. Dzięki metalowej konstrukcji baseny te są bardzo trwałe i stabilne, nie ma mowy o przebiciu materiału czy przypadkowym wywróceniu zbiornika. Można znaleźć modele okrągłe jak i prostokątne, a także takie, które posiadają obudowę imitującą drewno, która doda basenowi atrakcyjnego wyglądu tak, by harmonijnie wkomponował się w klimat ogrodu.

rozporowy

Nieco bardziej stabilne od basenów rozporowych, są baseny ogrodowe stelażowe.

Zdjęcia pochodzą ze strony: http://ogrodosfera.pl/baseny-stelazowe

Jak widać, basen w ogrodzie to jest dobry pomysł i może być zrealizowany na różne sposoby, w zależności od potrzeb i budżetu. Nawet za niewielkie pieniądze można wkraść do swojego ogrodu odrobinę luksusu lub zorganizować przestrzeń do zabawy w wodzie dla całej rodziny. Wystarczy tylko wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie opcję i cieszyć się własnym basenem.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przy stawianiu dowolnego rodzaju basenu należy pamiętać, by wybrać płaski i stabilny grunt do jego ustawienia. Należy też sprawdzić, czy na trawniku nie ma żadnych gałęzi, kamieni czy ostrych rzeczy. Dla dodatkowego zabezpieczenia można też zaopatrzyć się w specjalną matę pod basen, która będzie stanowić dodatkową ochronę dla materiału.

Obejrzyj film, aby sprawdzić, jak wygląda bezpieczny montaż basenu stelażowego okrągłego: