Ciężko wyobrazić sobie bez okna gabinet w pracy, salę lekcyjną w szkole, czy salon, pokój, kuchnię i jadalnię w mieszkaniu. Za sprawą okien pomieszczenia, w których żyjemy, pozwalają nam wyjrzeć na świat. Wybór okien do mieszkania powinniśmy traktować na równi z wyborem drzwi, kolorem ścian, czy wystrojem naszych czterech kątów.

Okna drewniane czy plastikowe

W dzisiejszych czasach zarówno okna drewniane, jak też okna plastikowe, doskonale spełniają swoje funkcje, więc wybór okien może sprawić nam trochę większy problemm. To, czy wybierzemy szyby w drewnie, czy w plastiku, zależy od naszych upodobań. Okna drewniane bardziej pasują do kamienic i willi, z kolei okna plastikowe do bloków i nowoczesnych domów. O ile okna drewniane i plastikowe posiadają takie same okucia i szyby, o tyle ich grawitacja wentylacyjna wykazuje niemal identyczną szczelność oraz odpowiednie rozszczelnienie. Ramy z drewna są bardziej wytrzymałe, za to okna nie wymagają co kilka lat renowacji.

 

Okna o starym układzie czy nowym układzie

Współcześnie na popularności zyskały okna o nowym układzie. Nie oznacza to, że okna o starym układzie nie spełniały swojej funkcji. Okna o starym układzie to zazwyczaj okna z krzyżem na szybie, za sprawą którego otwiera się okno na części. Okna o nowym układzie to okna pozbawione tego krzyża, efektem czego okno otwiera się w całości. Wybór okien w nowym układzie, w przeciwieństwie do starego układu, pozwala jednak okno nie tylko otworzyć, ale też uchylić.

 

Okna gotowe czy na wymiar

Wymiana okien nie zawsze wiąże się jedynie z prostym wyborem na zasadzie okna plastikowe czy drewniane, albo okna o nowym układzie czy o starym układzie. Najbardziej uciążliwy problem stanowi rozmiar okna. Do zmierzenia się z tym problemem dochodzi nie tyle przy wstawianiu nowych okien, ile przy wymianie starych okien na nowe okna. Wszystko przez to, że dopasowanie ram do ościeży może okazać się ciężkie z tego względu, iż kiedyś produkowano inne rozmiary okien, niż produkuje się je teraz. Najłatwiejszym rozwiązaniem wydaje się wówczas wmontowanie okien zrobionych na wymiar. Zanim jednak ktoś zdecyduje się na ten krok, niech zastanowi się na pewno warto go podjąć. Wiąże się to bowiem z dość wysokimi kosztami. Zamiennik dla wygenerowania okien o określonym wymiarze stanowi zmiana wymiarów otworów przez zamurowanie lub wykucie fragmentów ościeży. Wówczas można wstawić gotowe okna zamiast robić je na specjalne zamówienie. Czy wybrać okna gotowe czy okna na zamówienie, to przede wszystkim sprawa finansowa, którą na początku warto obliczyć.

Szukasz pomocy przy wyborze okien? Znajdziesz ją na http://anexokna.pl.