W większości współczesnych domów centralne ogrzewanie zapewniane przez obieg wody jest kierowane za pomocą pompy obiegowej. Odpowiednia pompa może być albo skompletowana wraz z kotłem grzewczym, albo dostępna osobno, w ramach oddzielnego zakupu. Bardzo istotne jest to, aby dobrze ją dobrać oraz poznać podstawy jej działania dla jak najdłuższej eksploatacji.

W zasadzie działanie systemu grzewczego w domach jest oparte na obiegu wody, którym sterują właśnie pompy obiegowe. Każdemu jednak zależy, aby były one tak dostosowane do warunków instalacji, aby nie powodować głośnej pracy czy nie niszczeć zbyt szybko przy standardowym zakresie działania. Z tego powodu dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób tego rodzaju pompy należy dobierać.

pompy obiegowe

Rozmiar i dopasowanie

Przede wszystkim podstawową kwestią jest dobór odpowiedniej wielkości pompy obiegowej do potrzeb swojej instalacji. Pompa zbyt mała będzie miała za niskie ciśnienie, co znów nie pozwoli na odpowiednią pracę w związku ze zbyt dużym oporem powietrza. Oczywiście, pompy posiadają również odpowiednie, wbudowane albo dodatkowe, systemy odpowietrzania. Z drugiej strony zbyt duża pompa będzie powodowała, że instalacja może pracować bardzo głośno i będzie szybciej się niszczyć. Warto dobrze jest również dobrać pobór mocy, jako że w większości pompy obiegowe powinny działać na pełnej mocy przez większość czasu pracy instalacji grzewczej. Za duża pompa z kolei spowoduje, że pobór mocy będzie bardzo wysoki, co odbije się niekorzystnie w opłatach.

Jaki model?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się zarówno zaawansowaniem wykorzystanej technologii, jak również innymi aspektami, m.in. dopasowaniem dwuzłączek i ich obecnością w komplecie. Warto przy zakupie pompy dokładnie sprawdzić plany instalacji grzewczej, a także o pomoc poprosić specjalistę, który pomoże dobrać produkt z konkretnej półki cenowej, o odpowiednim przepływie oraz budowie. Należy pamiętać, aby podczas instalacji z obu stron pompy obiegowe posiadały zawory odcinające przepływ wody. Takie zastosowania pomogą nam zyskać na czasie instalacji i modyfikacji gdy będzie to potrzebne.