Nowoczesny system alarmowy ma chronić mieszkanie, dom czy firmę nie tylko przed włamaniem, ale także przed innego rodzaju zagrożeniami, na przykład przed zalaniem czy pożarem. Wynika to z różnorodności dostępnych w sprzedaży czujników/detektorów, które sygnalizują różne rodzaje zagrożeń. Najpopularniejsze są oczywiście detektory ruchu, poza nimi zaopatrzyć możemy się również w czujniki kontaktronowe (magnetyczne), detektory dymu i czujniki zalania. Na cenę detektora wpływa przede wszystkim rodzaj zastosowanej w nim technologii. Im technologia bardziej niezawodna w działaniu, tym cena urządzenia staje się wyższa. Zasadniczo same detektory są jednak stosunkowo tanie, a dzięki upowszechnieniu technologii bezprzewodowej łączności, coraz prostsze w montażu i wygodniejsze w obsłudze.

Jeśli decydujemy się na montaż rozbudowanego systemu alarmowego, składającego się z kilkunastu różnych czujników, którymi steruje centrala alarmowa, na instalację takiego systemu najlepiej zdecydować się już na etapie budowy domu. Wtedy nie będzie najmniejszego problemu z rozmieszczeniem czujników w wybranych/strategicznych punkach domu i dobrym zamaskowaniem centrali alarmowej. Projektując nowy system alarmowy na etapie budowy domu możemy z powodzeniem zdecydować się na wybór najbardziej niezawodnego w działaniu systemu opartego na tradycyjnych połączeniach kablowych. Montaż takiego systemu jest nieco bardziej skomplikowany, a przez to droższy. Jednak sam system jest wyjątkowo szczelny i odporny na jakiekolwiek próby zakłócenia sygnału, z czym możemy mieć do czynienia w przypadku systemów alarmowych opartych na czujnikach bezprzewodowych, zwłaszcza na ich tańszych wersjach.

 

system alarmowy

 

Gdy szukamy systemu alarmowego do domu lub mieszkania, w którym dotychczas nie było żadnego alarmu, budowa instalacji teletechnicznej (połączeń kablowych pomiędzy czujnikami i centralą alarmową) może wydać się rozwiązaniem mało wygodnym, a niekiedy wręcz niemożliwym do wykonania, bez konieczności głębokiej ingerencji w strukturę ścian czy podłóg. W takiej sytuacji najlepszą opcją będzie wybór systemu bezprzewodowego, opierającego się na detektorach bezprzewodowych, które komunikują się z centralą alarmową drogą radiową (nie muszą być połączone przewodami). Bezprzewodowy system alarmowy to idealne rozwiązanie dla właścicieli mieszkań lub domów, którzy w trakcie użytkowania obiektu, dostrzegli potrzebę zwiększenia poziomu swojego bezpieczeństwa. Systemy bezprzewodowe są coraz tańsze, a ze względu na łatwość montażu, mniej kosztowne do wdrożenia w już użytkowanym obiekcie, mieszkaniu, domu czy budynku firmowym.