Wybór mebli do salonu jest nie lada wyzwaniem, gdyż to w tym pomieszczeniu spędzamy wolny czas czy przyjmujemy gości, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by czuć się w nim jak najlepiej.

Jakie meble do salonu – nowoczesne czy klasyczne?

Wydaje się, że podstawowym pytaniem, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przy aranżacji salonu, jest kwestia tego, w jakim stylu ma być utrzymany całe wnetrze, to znaczy – czy wolimy nowoczesny minimalizm, czy raczej okazałe i solidne meble w stylu vintage. Klasyka w drewnianym wydaniu jest zawsze modna, więc będzie dobrze się prezentować nawet za 10 czy 20 lat. Nowoczesne aranżacje zwykle zachwycają tylko przez chwilę, bo za jakiś czas zastępują je inne wzory i modele. Tym bardziej, że rynek zalewa masa zestawów meblowych do salonu, które charakteryzują się wątpliwą jakością wykonania, dlatego warto zwrócić uwagę na tworzywo i szczegóły, np. montaż zawiasów, aby służyły one jak najdłużej.

Należy też rozważyć, czy chcemy, aby w salonie królowała meblościanka, na którą zwykle składa się komoda, stolik pod telewizor, regał i zaszklony kredens, czy też pojedyncze elementy mebli, które notabene nie muszą tworzyć jednego zestawu, gdyż mogą nawet pochodzić od różnych producentów, ale zawierać wspólny motyw przewodni.

Meble do salonu a wystrój wnętrza

Może się tak zdarzyć, że to upatrzone meble podyktują nam, jaki będzie kolor ścian czy parkietu, w szczególności, gdy urządzamy dopiero co wybudowany dom. Ale niektórzy muszą wybór mebli dostosować do obecnego wykończenia salonu, więc w tym przypadku ich możliwości są ograniczone, gdyż o ile ściany można w każdej chwili przemalować, to trudno co kilka lat zmieniać podłogę, parapety czy nawet kanapę. W każdym razie meble powinny tworzyć jedną spójną całość z całym wnętrzem, dlatego mija się z celem zakup na siłę mebli, które choć piękne, to w żaden sposób nie będą współgrać z resztą.

Kanapa do salonu – jaką wybrać?

Na wnętrze salonu składają się również meble wypoczynkowe. Muszą one być nie tyle efektowne, co przede wszystkim praktyczne, gdyż będziemy z nich często korzystać. Ich wielkość powinna być dostosowana do wzrostu konkretnych osób, choć niewątpliwie trudno będzie spełnić oczekiwania wszystkich domowników i gości. W każdym razie niższe osoby powinny się zdecydować na kanapy płytkie, a wyższe na głębsze. Należy też pamiętać, żeby oparcie nie były zbyt niskie.

Wybierając meble wypoczynkowe, możemy się zdecydować m.in. na wariant rozkładany, dzięki czemu w razie potrzeby pozyskamy dodatkowe miejsca do spania. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są też meble modułowe, które można ustawiać w różnych konfiguracjach. Jeżeli kanapa czy sofa ma służyć nie tylko do siedzenia, ale również do spania, to warto, aby była wyposażona w układ sprężynujący, np. kieszeniowy, który najlepiej sprawdzi się w takich sytuacjach.