Przeprowadzenie drobnej modernizacji w przestrzeni kuchennej może szybko okazać się zadaniem, które przyniesie sporo nerwów. Doskonałym tego przykładem są próby znalezienia odpowiedniej baterii kuchennej.

Dobranie sprzętu do wystroju

Dawniej bateria kuchenna była zakupem „ograniczonym” – w tym względzie, że ilość dostępnych modeli była niewielka, co za tym idzie problem sam się rozwiązywał. Dzisiaj tego rodzaju produkty wchodzą w poczet jednej z najbardziej rozbudowanej kategorii artykułów do przestrzeni domowej. Wybranie się do sklepu szybko spowoduje prawdziwy zawrót głowy, gdy wejdzie się w aleję mieszczącą baterie kuchenne. Obecnie szeregowy konsument jest zdolny pozwolić sobie na znacznie więcej niż dawniej, w efekcie opcji do wyboru jest z co roku więcej i to w każdej sferze. Nie dziwi wtedy fakt, że bateria kuchenna nie jest zakupem łatwym.

Doprecyzowanie swoich wymagań to jeszcze nie wszystko. Określenie czy bateria ma być długa, krótka, na zasadzie prysznica, ruchoma lub statyczna to zaledwie jedna strona medalu. Bateria kuchenna musi być dopasowana do zlewu, ten z kolei jest dopasowywany do wystroju kuchni, a ta do całej aranżacji w domu. W efekcie planując zakup trzeba mieć na względzie jak dany element będzie oddziaływał na całość – i tu pojawia się problem.

Zburzyć ciężko wypracowane domowe equilibrium przez jeden element jest bardzo łatwo. W tym wypadku źle dobrana bateria kuchenna spowoduje zauważalne negatywne kontrasty – będzie zwyczajnie odstawać. Wystrój kuchni ma obecnie wymiar nie tylko praktyczny. Nowocześni konsumenci kierują się w swoich zakupach wizją odpowiedniej prezencji. Kupić baterię jest (względnie) łatwo, jednak trafić z zakupem to już zupełnie co innego.

Wszystko rozbija się o styl

Styl wykończeniowy kuchni to punkt wyjścia dla zakupu każdego nowego elementu – bateria kuchenna nie będzie stanowić tu wyjątku. Jeśli wyposażenie kuchenne było całym zestawem to problem sam się rozwiązuje, jeśli jednak każdy element dokupywany był oddzielnie by osiągnąć określony efekt to trzeba bardziej uważać. Eksperymentowanie z nowymi designami szybko może ujemnie odbić się na objętości portfela. Przy gotowym wystroju lepiej zachować konsekwencję. Jeśli planuje się remont całej przestrzeni to kupno baterii może wywołać efekt lawiny – czyli po jej zakupie stwierdzi się, że potrzebny jest nowy zlew, za nim blat i tak dalej.
Ceny nowoczesnych baterii kuchennych to wydatek w przedziale od 100 do nawet 900 złotych. Lepiej nie bagatelizować istotności tego elementu i przed wybraniem się do sklepu gruntownie zakup przemyśleć.