Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że gaśnica musi być sprawna i skutecznie działać. Oprócz tego powinna być umieszczona w miejscu, skąd łatwo można ją dosięgnąć. Czy jednak gaśnice potrzebują regularnej wymiany?

Produkty żywnościowe mają określoną datę przydatności do spożycia. Po przekroczeniu zaznaczonego na opakowaniu terminu, nie nadają się do jedzenia. Inaczej jest w przypadku gaśnic. Sprzęt gaśniczy, podobnie jak samochód, wymaga regularnych serwisów.

Przeglądy serwisowe gaśnic samochodowych należy wykonywać co roku (legalizacja). Natomiast po 5 latach od daty produkcji gaśnicę należy naprawić – to oznacza między innymi wymianę środka gaśniczego. Legalizacji możemy dokonać w Zakładach Serwisowych PPOŻ oraz na wielu stacjach diagnostycznych.

Ile kosztuje legalizacja gaśnicy?

Nie jest to duży wydatek – zwykle wynosi kilka złotych. Serwisant sprawdza między innymi sypkość proszku i stan uszczelnień. Poświadczeniem wykonania przeglądu jest naklejana przez serwisanta kontrolka serwisowa. Jeśli sprzęt okaże się niesprawny, trzeba go czym prędzej wymienić na nowy.

Dbanie o sprawną gaśnicę w pojeździe to przede wszystkim troska o własne bezpieczeństwo. W razie zatrzymania przez policję kierowca samochodu z niepotwierdzonym dobrym stanem technicznym sprzętu gaśniczego może zostać pouczony przez funkcjonariusza o potrzebie konserwacji. Przypomni on, jak ważna jest sprawność gaśnicy w sytuacji, kiedy wybuchnie pożar.

Bezpieczeństwo nie tylko w samochodzie

Zastanawiając się nad kupnem czy konserwacją gaśnicy w aucie, warto pomyśleć o innych obszarach, w których sprzęt gaśniczy może uratować życie np. w domu. – Nieprawidłowe korzystanie z urządzeń elektronicznych, rozproszony ogień z kominka czy zajęcie firanki przez płomień świecy są częstymi przyczynami pożarów w domach. W wielu sytuacjach można byłoby uniknąć zagrożenia życia czy strat w dobytku, gdyby pod ręką była gaśnica – mówi Agnieszka Otfinowska z KZWM Ogniochron S.A.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli sprzętów służących do tłumienia pożarów w zarodku. Zwykłe, czerwone gaśnice, które kojarzymy ze szkolnego korytarza czy firmy powoli odchodzą do lamusa. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i aranżacjom ich pomieszczeń, powstają stylowe sprzęty idealnie komponujące się z wnętrzem. Propozycję designerskich i praktycznych sprzętów gaśniczych zaproponowała firma KZWM Ogniochron S.A. Do tradycyjnej oferty producent wprowadził urządzenia gaśnicze ze wzorem łowickim, dalmatyńczyka oraz kalendarza. Sprawdzą się przede wszystkim w kuchni, salonie i garażu, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru jest największe.

KZWM OGNIOCHRON S.A. jest niekwestionowanym liderem na rynku podręcznego sprzętu gaśniczego w Polsce, obecnym również w innych krajach Unii Europejskiej. Oferuje przede wszystkim gaśnice przenośne, przewoźne, agregaty i urządzenia gaśnicze od 1 kg do 250 kg środka gaśniczego oraz motopompy pływające. Wyroby KZWM OGNIOCHRON S.A. chronią i ratują mienie, nierzadko ludzkie życie. 
www.gasnicedomowe.pl