W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość społeczeństwa wzrasta, coraz częściej stosowane są proekologiczne rozwiązania. O ekologii możemy usłyszeć w telewizji, radiu czy od znajomych, ale najczęściej chyba spotykamy się z tym zagadnieniem w internecie.

Co to są zbiorniki bezodpływowe?

Szambo to klasyczne i znane od lat rozwiązanie na odprowadzenie nieczystości ciekłych. Zbiorniki tego typu, według rozporządzenia Ministra Infrastruktury, stosować można jednak tylko w momencie, gdy nie ma możliwości przyłączenia działki budowlanej do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Jeśli chcemy zaopatrzyć nasz dom w szambo, musimy wiedzieć, gdzie możemy takowy zbiornik umieścić, a gdzie nie. Prawo bowiem w takim wypadku reguluje dokładnie odległość zbiornika od drogi (2 metry), drzew (3 metry) czy studni (15 metrów). Zbiornik bezodpływowy to nic innego jak szczelne szambo. Może być produkowany z tworzyw sztucznych (jego zaletą jest wtedy lekkość). Produkcją i sprzedażą zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe zajmuje się na przykład firma EKO-BIO Oczyszczalnie, która w swojej ofercie posiada oczyszczalnie biologiczne i szamba (zarówno bezodpływowe typu EKO, jak i oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym). W ofercie znajdują się zbiorniki o różnych pojemnościach, a jeżeli okażą się one za małe, można je łączyć, uzyskując tym samym dowolne pojemności, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Firma EKO-BIO Oczyszczalnie oferuje swoim klientom zbiorniki od pojemności 1.200 aż do 8.000 litrów.

Szamba i ich zastosowanie

Zbiorniki bezodpływowe stosować można w sytuacjach, kiedy dom lub inny obiekt budowlany nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej. Najczęściej są to zarówno domki jednorodzinne, usytuowane za miastem, jak również domki na działkach (tak zwane ogrody działkowe), gdzie co prawda nie przebywamy na co dzień, ale przyjeżdżamy tam często podczas ciepłych letnich weekendów. Trzeba pamiętać jednak, że wielkość zakupionego zbiornika musi odpowiadać ilości odpadów, odprowadzanych do niego – jeśli ma to być więc zbiornik przeznaczony na działkę, można kupić nieco mniejszy, ale gdy ma się on znajdować przy domu, musi być wtedy odpowiednio większy, ponieważ z mniejszym zbiornikiem wiąże się konieczność częstszego korzystania z usług firmy asenizacyjnej (rodzaj firm zajmujących się wywożeniem nieczystości). Zastosowanie szamba może być również jedynym wyjściem z sytuacji, kiedy ścieków (z racji problemów z terenem) nawet po oczyszczeniu nie można odprowadzić ani do gruntu, ani do wód powierzchniowych.

Zbiorniki bezodpływowe to bardzo wygodne rozwiązanie z momencie, kiedy podłączenie działki do sieci kanalizacyjnej nie jest możliwe. Są one praktyczne oraz przyjazne dla środowiska (dlatego w nazwie posiadają EKO), więc to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy dbają o środowisko.

holiday-house-177401_1280