Zgrzewarki próżniowe to proste urządzenia, które mogą znacznie ułatwić nasze życie. Nie tylko pozwalają na wygodne pakowanie żywności, która zdecydowanie lepiej nadaje się wtedy do transportu, ale także umożliwiają przechowywanie jedzenia w taki sposób, by nie traciło ono świeżości. Zakup zgrzewarki próżniowej do naszej kuchni może być bardzo trafną decyzją, lecz przed dokonaniem wyboru warto bliżej przyjrzeć się tym urządzeniom i poznać ich główne cechy. Jak rozpoznać dobrą zgrzewarkę próżniową, by jak najlepiej odpowiadała naszym potrzebom?

Moc i wydajność

Pierwszymi atrybutami, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, są moc pakowarki oraz wydajność jej pompy. Od tej pierwszej zależy szybkość urządzenia, a jeżeli ma nam ono ułatwiać życie, powinno pracować tak, by nie nadwyrężać naszej cierpliwości. Podobne znaczenie ma drugi parametr. Im lepsza pompa, tym sprawniej zapakujemy żywność. Zarówno moc, jak i jakość pompy okażą się szczególnie ważne przy zgrzewaniu większych opakowań.

Maksymalna grubość folii

Powyższe parametry automatycznie prowadzą nas do kwestii limitu grubości opakowań, jakie jest w stanie zgrzać pakowarka próżniowa. Warto przed zakupem sprawdzić możliwości urządzenia, by w przyszłości nie ograniczało nas ono, jeśli chodzi na przykład o dostępność folii. Pamiętajmy, że im grubsza, tym bardziej wytrzymała i mniej podatna na rozdarcia, a to może okazać się niezmiernie istotne choćby w podróży.

Liczba spoin

Proces pakowania żywności zgrzewarką próżniową składa się z wysysania powietrza oraz szczelnego zamykania opakowania. O ile ten pierwszy etap zależy w dużej mierze od pompy, o tyle o sprawności tego drugiego decyduje liczba spoin zgrzewających folię. Im jest ich więcej, tym większa pewność, że woreczki są zamykane szczelnie. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy pakujemy żywność wilgotną – na przykład mięsa czy owoce. Warto mieć pewność, że opakowania nie będą przeciekać, gdyż może być to bardzo problematyczne w takich momentach jak podróż samolotem.

Dodatkowe udogodnienia

Dobrze przed zakupem zgrzewarki próżniowej zapoznać się z wszelkimi udogodnieniami, jakie zapewnia nam jej producent. Czasem będzie to funkcja pracy automatycznej urządzenia, która pozwoli nam zaoszczędzić nieco czasu i zaangażowania. Czasem dodatkowym walorem okażą się przydatne akcesoria dołączone do zestawu – choćby takie jak przystawki przeznaczone do pakowania poszczególnych pojemników. Czasem decyzję pomoże nam podjąć dostępność części zamiennych czy długość gwarancji.

Zgrzewarka próżniowa to bardzo wygodne urządzenie pozwalające na zachowanie świeżości produktów spożywczych i komfortowe ich transportowanie. Aby mieć pewność, że spełni nasze oczekiwania, przed zakupem warto zastosować się do tych kilku wyżej omówionych zasad.

Więcej: wasserman.eu