Posiadacze kotów doskonale wiedzą, jak bardzo trzeba dbać o pewne aspekty życia swojego zwierzaka. Jednym z nich jest higiena. Koty, zwłaszcza te niewychodzące potrzebują od kilku do kilkunastu razy dziennie skorzystać z kuwety. Dlatego najważniejsze dla właściciela jest, aby znaleźć odpowiedni żwirek dla kota.

Kuweta jest dla kota miejscem, w którym nie tylko załatwi swoje potrzeby, ale również zadba o swoją higienę, dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiedni żwirek dla kota. To pomoże zachować odpowiednie warunku dla naszego zwierzaka, a jemu komfortowo załatwiać swoje potrzeby w kuwecie.

Jest kilka rodzajów żwirków dla kota, dlatego warto zastanowić się, który będzie najbardziej odpowiedni. Wyróżniamy: żwirki drewniane, silikonowe, bentonitowe, sepiolitowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Trzeba po prostu odpowiedni dopasować go do potrzeb swojego kocura.

Żwirek dla kota, który jest nazywany silikonowym zupełnie różni się od pozostałych rodzajów, ponieważ składa się z twardych i drobnych kulek, które nie rozpadają się ani nie łączą ze sobą. Dzięki swojej budowie i strukturze wchłaniają mocz do środka. Zdecydowanym plusem tego żwirku jest to, że z kuwety należy usuwać tylko kał kota, a sam żwirek można wymieniać raz na miesiąc. Jeżeli zajdzie potrzeba wcześniej, na pewno będziemy o tym wiedzieć, ponieważ granulat zrobi się żółty. Minusem tego rodzaju żwirku dla kota jest fakt, że wydaje dość specyficzny dźwięk, kiedy zwierzak z niego korzysta. Małe kocięta boją się i mogą zniechęcić się do korzystania z kuwety.

Żwirek bentonitowy składa się z naturalnej skały, której zaletą jest wysoka zdolność do pochłaniania wody i zapachów. Przy kontakcie z moczem żwirek bryluje się, przez co właściciel zwierzaka dokładnie wie, co może usunąć z kuwety. Dodatkową zaletą jest fakt, że zakopane przez kota niespodzianki można pozostawić w kuwecie, ponieważ ich zapach będzie zniwelowany prze materiał, z którego wykonany jest ten żwirek dla kota.

Żwirek drewniany to nic innego jak trociny. Mogą mieć formę drobnych lub grubszych trocin lub drewnianych granulek. Zaletą żwirku drewnianego jest fakt, że można go wsypać do toalety bez zastanawiania się, czy nie będzie trzeba później udrażniać rur. Odpowiadamy: nie trzeba, można bez obaw usunąć zawartość kuwety.

Żwirek sepiolitowy to nic innego jak pianka morska. Nie można go wrzucać do toalety, z kuwety podobnie jak w przypadku silikonowego usuwa się tylko kał, a co kilka dni należy wymienić żwirek na nowy. Ten rodzaj podłoża może występować również w wersji zapachowej – nasączonej aromatem.

Jeżeli masz w domu kocura, dobrze zastanów się, czym chcesz wyłożyć jego kuwetę. Jeżeli masz małego kociaka możesz mieć problemy ze żwirkiem silikonowym. Jeżeli chcesz, aby być wygodnym oraz szybko i sprawnie oczyszczać toaletę kota – wybierz żwirek drewniany.