O tym, że łazienka powinna być funkcjonalna, wie z pewnością każda osoba, która podjęła zadanie jej aranżacji. Niezbędnym elementem jej wyposażenia jest oczywiście bateria umywalkowa, która powinna charakteryzować się oryginalnym designem oraz wygodą użycia. Podczas jej dobierania, należy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość łazienki, ale również stylistykę całego pomieszczenia.

Bateria umywalkowa musi być dopasowana do rozmiaru umywalki. Za mała będzie powodować dyskomfort podczas użytkowania, z kolei za duża spowoduje, że woda będzie chlapała na boki. W sytuacji, gdy decydujemy się na model ścienny, optymalnie jeśli będzie zamontowany 25-35 cm nad górną krawędzią umywalki.

baterie umywalkowe

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów baterii. Ostateczny wybór powinien być uwarunkowany miejscem montażu, rodzajem umywalki oraz funkcjami, jakie ma spełniać. Koniecznym elementem jest jej proporcjonalne dopasowanie do umywalki. Wynika to nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim funkcjonalnych. W przypadku wysokich umywalek, doskonale sprawdzą się baterie z wysokim korpusem i długą wylewką.

Kolejnym aspektem jest sposób jej montażu. W tym przypadku do naszej dyspozycji oddane są dwie propozycje – montowane w ścianie lub stojące, inaczej nazywane sztorcowymi. W tym zakresie wyróżniamy baterie mocowane na blacie, na obrzeżu umywalki lub w podłodze. Współcześnie największą popularnością cieszą się baterie umieszczane na umywalce. Luksusową propozycję stanowią modele montowane w podłodze. Decydując się na taką alternatywę musimy być przygotowani na stosunkowo duży wydatek.

Rodzi się jeszcze pytanie, jakie baterie umywalkowe są najlepsze? Niewątpliwą popularnością cieszą się modele z ceramiczną głowicą. W ten sposób zyskamy pewność, że woda nie będzie kapać z kranu, co wyeliminuje problem zacieków czy osadów wodnych. Nie mniejszą sławą charakteryzują się modele wzbogacone w perlator. Tym mianem określamy specjalne sitko, jakie jest zamontowane w wylewce. Jej zadaniem jest napowietrzanie wody, dzięki czemu w konsekwencji zużywamy jej mniej. Dobrej klasy perlator pozwala na 60 % oszczędność wody.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując baterie umywalkowe? Niezwykle ważnym elementem jest również lekko poruszający się kurek, który niewątpliwie wpływa na komfort i łatwość użytkowania, w szczególności wtedy, gdy w domu są małe dzieci. Aby ułatwić sobie proces utrzymania kranu w czystości, warto wybierać modele o opływowym kształcie i gładkiej powierzchni. Nie ulega wątpliwości, że usuwanie zabrudzeń z takiej baterii umywalkowej będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.