Jak nasze życie zmieni fakt, że coraz więcej urządzeń domowych ma możliwość łączenia się z Internetem? Czy taka interaktywność to jedynie fascynująca zabawka dla miłośników technologii? Jak pokazuje najnowsze, przeprowadzone przez Whirlpool[1] badanie, fakt, że sprzętami takimi jak pralki, lodówki czy zmywarki można sterować na odległość, zmienia sposób, w jaki są użytkowane. Korzystające z nich rodziny chętniej wykorzystują dostępne funkcje i łatwiej im zmienić własne nawyki, co z kolei pozwala im oszczędzać zużycie energii.

Po wprowadzeniu w 2015 roku na rynek pierwszego zestawu urządzeń domowych łączących się z Internetem, Whirlpool Corporation – wiodący producent sprzętu AGD na świecie – opublikował wyniki badania jakościowego, analizującego działanie tych urządzeń w praktyce. W ciągu roku wzięło w nim udział 21 rodzin, z których wszystkie korzystały z nowego zestawu wolnostojących urządzeń Whirlpool. W jego skład wchodzą: pralka i suszarka Supreme Care, lodówka Supreme Dual NoFrost i zmywarka PowerDry. Wszystkie wymienione sprzęty łączą się za pomocą Wi-fi z Internetem i można nimi sterować na odległość za pomocą aplikacji Whirlpool 6-ty Zmysł Live, którą można pobrać na smartfony i tablety.

– Wprowadzona przez nas filozofia sprzętów AGD połączonych z siecią jest prosta, intuicyjna i ma jasny cel – mówi Marco Signa, Connectivity Strategy Sr. Manager w Whirlpool EMEA. – Inteligentny dom powinien harmonijnie współdziałać ze stylem życia poszczególnych rodzin i dostosowywać się do ich potrzeb. Pokazujemy, że nasz pierwszy zestaw urządzeń łączących się z Internetem naprawdę ułatwia codzienne życie, ale też na bieżąco prowadzimy badania, które analizują, jak te sprzęty sprawdzają się w praktyce. To bardzo ważne informacje, które pozwolą nam na systematyczny rozwój i udoskonalanie produktów.

Ankiety z włoskimi rodzinami przeprowadzono po roku użytkowania urządzeń sterowanych zdalnie za pomocą aplikacji 6-ty Zmysł Live. Za wyróżniający się produkt, w przypadku którego łączność z Internetem wydawała się przynosić najwięcej korzyści, uczestnicy badania uznali pralkę. Docenili nie tylko możliwość włączenia i monitorowania pracy urządzenia na odległość, ale również fakt, że mogli uruchomić pranie w momencie, gdy ceny prądu były niższe. Ponadto, dzięki aplikacji mobilnej i łączności sprzętów AGD z siecią, w obowiązki domowe chętniej angażowało się więcej domowników, bo korzystanie z nowych możliwości było dla nich ciekawym doświadczeniem.

Zabawa i wygodne zarządzanie energią

Kluczową korzyścią dla respondentów była ilość informacji, jaką mogli uzyskać poprzez aplikację 6-ty Zmysł Live. Ten aspekt miał szczególne znaczenie przy wyborze programu pracy danego urządzenia. Użytkownikom podobało się, że mogą uzyskać informacje na temat zużycia energii, długości cyklu czy ilości zużytej wody. Wszystkie te czynniki uważane są za elementy, zwiększające świadomość konsumencką i pomagające podejmować lepsze decyzje co do tego, w jaki sposób i kiedy używać sprzętów. Informacje o kosztach i ilości wody czy energii zużywanej podczas danego cyklu, zachęcały użytkowników do uruchamiania pralki czy zmywarki w godzinach, w których prąd jest tańszy.

Obecnie obserwujemy tendencję zwiększonego zainteresowania rodzin wykorzystaniem energii odnawialnej. Potwierdziło to także przeprowadzone przez Whirlpool badanie. 15 z 21 gospodarstw domowych miało panele solarne (np. system fotowoltaiczny). Aplikacja Whirlpool 6-ty Zmysł Live współdziała ze specjalnym oprogramowaniem, które przewiduje ilość wytwarzanej energii słonecznej w danym dniu i dzięki temu możemy zobaczyć  rzeczywisty koszt energii przy godzinnej pracy urządzenia. Wszystkie rodziny posiadające system fotowoltaiczny oceniły tę funkcję bardzo wysoko. Jeden z respondentów podsumował korzyści wspomnianego rozwiązania w następujący sposób: – Mam panele słoneczne i różne taryfy, a dzięki aplikacji wiem, w jakich godzinach najlepiej  korzystać ze sprzętu. Inny ankietowany wyjaśnił, że wcześniej włączał zmywarkę w godzinach nocnych, ale teraz odkrył, że ma tańszą taryfę również o 14:00 i uruchamianie urządzenia o tej porze jest znacznie wygodniejsze.

Prosta, intuicyjna obsługa

Użytkownicy często nie korzystają z wielu dostępnych funkcji ponieważ, że nie wiedzą, jak one działają. Jedną z kluczowych zalet urządzeń łączących się z Internetem, w opinii badanych, jest to, że aplikacja 6-ty Zmysł Live oferuje proste, przydatne wskazówki. Dostęp do większej ilości informacji miał istotny wpływ na czas włączenia takich sprzętów jak pralka czy zmywarka (bo konsumenci wiedzieli, z jakim kosztem muszą się liczyć), ale również zachęcał do korzystania z nowych programów i eksperymentowania z różnymi funkcjami.

Kiedyś wydawało mi się, że korzystanie z programu intensywnego jest bardzo drogie, dlatego zawsze wybierałem program krótszy – tłumaczył jeden z respondentów. – W efekcie, zmywarka nigdy nie była w pełni załadowana, ale myślałem, że oszczędzam prąd i pieniądze. Dzięki aplikacji odkryłem, że jest dokładnie odwrotnie. Teraz włączam zmywarkę dopiero wtedy, gdy jest całkowicie załadowana i w ten sposób oszczędzam pieniądze, a rezultaty mycia i suszenia są lepsze niż wcześniej.

Całkowity spokój dzięki powiadomieniom

Inną możliwością, dostępną w przypadku urządzeń AGD łączących się z siecią jest “podglądanie”, co się z nimi dzieje w momencie, gdy jesteśmy daleko od domu. Respondentom bardzo spodobał się fakt wysyłania powiadomienia na telefon w momencie zakończenia prania czy pozostawieniu otwartych drzwi lodówki dłużej niż na 5 minut Takie udogodnienie jest szczególnie dobrze postrzegane przez zabiegane rodziny, które nie zawsze są w stanie przewidzieć, jak potoczy się ich dzień. Jeden z rodziców cenił sobie mocno przypomnienia, które otrzymywał za każdym razem, gdy jego dzieci nie domknęły drzwi lodówki.

Dobra zabawa, w którą angażuje się cała rodzina

Aplikacja Whirlpool 6-ty Zmysł Live wpływa nie tylko na zmianę nawyków dotyczących korzystania urządzeń ze sprzętu AGD, ale też sprawia, że wszyscy członkowie rodziny chętniej angażują się w prace domowe.

Jak w praktyce działa zdalne sterowanie urządzeniami AGD za pomocą aplikacji Whirlpool 6-ty Zmysł Live, można się przekonać, oglądając przygotowany przez Krzysztofa Kurka – reportera Sony Xperia krótki film, dostępny w Internecie na: stronie: http://www.whirlpool.pl/innovation/6-zmysl-live.content.html oraz na blogu Sony http://blogs.sonymobile.com/pl/2016/02/26/pralka-whirlpool-z-technologia-6-ty-zmysl-live-sterowana-smartfonem-sony-xperia-z5/ i na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=dEZ3ZdBHius.

Dodatkowe informacje:

Grupa Whirlpool jest wiodącym producentem urządzeń AGD na świecie, odnotowującym sprzedaż na poziomie 21 miliardów dolarów rocznie, zatrudniającym 97 tysięcy pracowników i posiadającym 70 fabryk i technologicznych ośrodków badawczych w 2015 roku. Whirlpool, KitchenAid, Maytah, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, Jenn-Air, Indesit, Hotpoint i inne duże marki obecne są niemal w każdym kraju na świecie. Whirlpool Europe, the Midlle East &Africa (EMEA) jest własnością Whirlpool Corporation i działa w ponad 30 krajach europejskich, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Zakłady produkcyjne mieszczą się w ośmiu krajach. Europejskie Centrum Operacyjne ma siedzibę w Comerio we Włoszech. Dodatkowe informacje o firmie dostępne są na stronie WhirlpooCorp.com. Spółka obecna jest też na Twitterze: @WhirlpoolCorp.

 

 

[1] Whirlpool Corporation CUFT Usability Findings, Czerwiec 2015. Ankieta jakościowa, oparta na wywiadach z 15 rodzinami z Brescii we Włoszech na temat korzystania przez nie z urządzeń AGD w 2014 I 2015 roku.