Kiedy na świecie pojawia się nasz maluszek, chcemy aby rozwijał się jak najlepiej. Cała rodzina jest przeszczęśliwa toteż dostajemy mnóstwo zabawek od ciotek i babć. Jakie zabawki są najlepsze dla naszej pociechy?

Ważne symbole

CE- deklaracja producenta, że jego zabawka spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa ustalone przez Unię Europejską. Jeśli zabawka nie posiada oznaczenia CE najlepiej odłożyć ją na półkę sklepową.

Safe Toys- Certyfikat Safe Toys potwierdza, że zabawka jest bezpieczna, wykonana z najwyższej jakości materiałów oraz odpowiednia dla opisanego przedziału wiekowego.

TUV- Potwierdza, że substancje, które zostały do wykonania zabawek są bezpieczne dla dzieci.

Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny – informacja o tym, że zabawki przeszły testy wykonane przez określonych specjalistów oraz, że spełniają wszelkie formy bezpieczeństwa.

Grająca karuzela

Dziecko dwumiesięczne umie już śledzić przedmioty wzrokiem. Coraz lepiej idzie mu także wyłapywanie dźwięków z otoczenia dlatego grająca karuzela będzie dla niego świetnym pomysłem na urozmaicenie czasu. Na początku niemowlę będzie ją tylko obserwować ale po kilku tygodniach zacznie sięgać do niej rączkami.

Grzechotka

Kiedy trzymiesięcznemu niemowlakowi włożymy do rączki grzechotkę będzie nią z zadowoleniem potrząsał. Taka forma zabawy utwierdza malucha w przekonaniu, że to on ma władzę nad przedmiotami i według psychologów wpływa to na poczucie własnej wartości dziecka.

Maty edukacyjne

Maty edukacyjne są absolutnym hitem dla dzieci 4 miesięcznych. Zazwyczaj są wzbogacone efektami świetlnymi, dźwiękowymi, szelestami, różnymi fakturami materiałów- wszystko dla lepszego rozwoju naszej pociechy.

Kaczuszka

Dziecko pięciomiesięczne coraz chętniej spędza czas w wodzie podczas kąpieli. Warto urozmaicić mu kąpiel gumową kaczuszką. Należy jednak sprawdzić czy zabawka nie ma dziurki- w środku takiej zabawki może rozwijać się pleśń.

Książeczki

W szóstym miesiącu maluszka coraz bardziej interesują obrazki w książeczkach które mu czytamy. Warto dopilnować aby obrazki w książce były duże. Dzięki pokazywaniu dziecku np. krówki i podpowiadaniu mu, że krówka robi „muuu” dziecko będzie się starało naśladować co pomoże mu w nauce mówienia.

Piłeczka

Najlepiej aby piłka była jak najbardziej kolorowa oraz zawierała w środku dzwoneczek. Dziecko siedmiomesięczne zrobi wszystko aby piłeczkę dogonić – może nawet zacznie raczkować.

Przytulanka

Maluszek może się do niej przytulać oraz z nią zasypiać. Rodzice mogą także uczyć dziecko dawania buziaczków misiowi czy lalce. Ważne aby przytulanka była mięciutka bez odstających elementów.

Drewniane klocki

W 9 miesiącu dziecko będzie się najlepiej bawiło kiedy będzie mogło burzyć wieżę budowaną przez rodziców. Klocki przydadzą się też na potem, kiedy maluszek nauczy się budować swoje własne budowle.

Bębenek

Bębenek pozwoli dziecku wyładować energię – należy przygotować się na hałas przez najbliższe dni. Dzięki tej zabawie dziecko nauczy się, że ma siłę sprawczą.

Samochodzik

Czy to samochodzik czy drewniana kaczuszka- można ją ciągnąć na sznureczku lub pchać przed sobą.

Farbki

Cudowne dla rozwoju dziecka jest malowanie jego rączkami po kartce. Dotykanie mokrej farbki i przyciskanie dłoni do papieru stymuluje układ nerwowy dziecka.

Kupując dziecku zabawki zwracajmy uwagę na ich oznakowanie. Czy są bezpieczne dla naszego dziecka? Dodatkowo kupujmy zabawki wystarczająco duże aby dziecko się nie zakrztusiło ale także lekkie aby nie zrobiło sobie krzywdy. Odpowiednio dobrane zabawki do wieku dziecka pomogą mu się lepiej rozwinąć.

Więcej informacji o wychowaniu i rozwoju dziecka znajdziesz tutaj