Sklepowe półki aż uginają się od najróżniejszych zabawek przeznaczonych dla dzieci. Jednak nie każdy wie, w jaki sposób wybierać te odpowiednie dla swojego malucha. Podpowiadamy, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy poszukiwaniach – tutaj liczą się także informacje umieszczone na opakowaniu zabawki!

Przy wybieraniu zabawek powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy są one bezpieczne. Gdy podarujemy dziecku zabawkę nieprzeznaczoną dla niego, wtedy stwarzamy duże ryzyko, przykładowo małe elementy mogą być połknięte przez dziecko i mogą powodować uduszenie.

Każda zabawka, która sprzedawana jest w Unii Europejskiej, musi przejść określone badania i uzyskać właściwe certyfikaty, Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich, które powinny pojawić się na opakowaniu każdej zabawki.

 

Symbole, które musza pojawić się na opakowaniu:

  • oznaczenie CE – to oznaczenie, że przedmiot spełnia unijne normy, warto sprawdzić, jak powinien wyglądać, ponieważ zdarza się, że chińscy producenci stosują podrabiany znak CE
  • oznaczenie wieku dziecka – na zabawce powinna też pojawić się informacja, od jakiego wieku może być ona stosowana, kupujmy więc tylko te zabawki dla niemowlaka, które przeznaczone są właśnie dla niego, a nie dla starszych dzieci
  • symbol WE – poświadcza, że zabawka jest zgodna z unijną „dyrektywą zabawkową”, co zapewnia bezpieczeństwo zabawki

Ponadto na opakowaniu mogą pojawić się inne oznaczenia. Nie są one obowiązkowe, ale ich obecność powoduje, że zabawka jest bezpieczniejsza. Wśród takich oznaczeń znajdują się: TÜV Rheinland, który potwierdza zgodność z normami unijnymi, Opinia PZH oraz Instytutu Matki i Dziecka, na drewnianych zabawkach logo FSC, które oznacza, że drewno wykorzystane do produkcji jest pozyskiwane z dbałością o środowisko naturalne.

Na produktach tekstylnych z kolei powinny znaleźć się oznaczenia Öko – Tex Standard 100 – to znak, że tkaniny wykorzystane do szycia nie zawierają szkodliwych związków chemicznych, na przykład pestycydów, metali ciężkich, niebezpiecznych barwników.