Rozpoczyna się czas wielkich wydarzeń. W drugim trymestrze ciąży zaczniesz odczuwać ruchy dziecka, większość Twoich uciążliwych dolegliwości ustąpi, a pojawi się kilka nowych. Co Ciebie czeka na tym etapie ciąży?

Drugi trymestr ciąży trwa od jej 14. do 28. tygodnia. Dziecko rośnie, a jego narządy się rozwijają. Około 17.-20. tygodnia będziesz mogła poczuć pierwsze kopnięcia malucha. Na ogół w tym czasie mija większość nieprzyjemnych objawów i powinnaś cieszyć się lepszym samopoczuciem.

Jakie dolegliwości są w normie?

  • Podobnie jak w pierwszym trymestrze ciąży mogą towarzyszyć Ci zgaga, niestrawność oraz zaparcia. Możliwym jest, że przez całą ciążę będziesz miała problemy z przyjmowaniem pokarmów.
  • Przez rozciągnięte mięśnie dna miednicy możesz mieć problemy z utrzymywaniem moczu. Ta przykra sytuacja najczęściej będzie się zdarzać podczas śmiechu, kichania czy kaszlu, a najlepszym sposobem na to są po prostu wkładki higieniczne.
  • Kłopoty z krążeniem będą powodowały czasami zawroty głowy lub osłabnięcia, najczęściej przy gwałtownych zmianach pozycji.
  • Twój brzuch staje się większy i cięższy, przez co coraz częściej zaczniesz odczuwać większe bóle kręgosłupa.
  • Macica uciska na naczynia krwionośne, co utrudnia krążenie i może wywoływać skurcze łydek, szczególnie w nocy.
  • Zatrzymywanie wody oraz ucisk macicy na żyłę główną dolną zacznie skutkować obrzękami nóg czy rąk, które powinny ustępować po nocnym wypoczynku.

Co jest groźne?

  • Wysokie ciśnienie powyżej 140/90 mmHg może być wynikiem zatrucia ciążowego. Należy w czasie ciąży uważać na wartości ciśnienia, gdyż podniesione są zawsze niepokojącym sygnałem.
  • Gestoza to zagrożenie pojawiające się po 20. tygodniu ciąży, objawia się obrzękami całego ciała i twarzy nie ustępującymi nawet po nocnym wypoczynku.
  • Szybki przyrost wagi powyżej 400 g na tydzień może oznaczać, że dopadła Cię cukrzyca ciężarnych lub zatrucie ciążowe.

Badania

Najważniejszą sprawą w tym okresie są regularne wizyty u lekarza oraz badania. Powinnaś pamiętać o wykonaniu takich badań jak: morfologia krwi, badanie bakteriologiczne, cytologia, przeciwciała anty-D, obciążenie glukozą i inne. Dzięki nim będziesz wiedziała, że nic Ci nie jest a Twoje dziecko rozwija się prawidłowo.

Pamiętaj abyś w razie wystąpienia objawów, które nie są w normie, wyjaśniała je wraz ze swoim lekarzem prowadzącym. Wszechwiedzące ciotki oraz Internet mogą Cię tylko niepotrzebnie stresować, co jest niezdrowe dla Ciebie, jak i dziecka.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.