1 czerwca to data, na którą najmłodsi czekają z ogromną niecierpliwością. Dzień Dziecka to bowiem święto, dzięki któremu spełniają się marzenia wielu z nich. Jak pokazuje badanie przeprowadzone na zlecenie Grupy Okazje, zdecydowana większość respondentów kupuje prezenty z tej okazji[1]. Co więcej, są one z reguły droższe niż upominki, którymi tydzień wcześniej obdarowane zostały mamy. Co dzieci najczęściej otrzymywały w tym roku? Jak drogie były to prezenty?

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Okazje, 73% ankietowanych kupiło w tym roku prezent z okazji Dnia Dziecka. Na taki gest nie zdecydowało się z kolei 21% respondentów. 1-go czerwca najczęściej obdarowywane są dzieci w przedziale wiekowym od 4 do 7 lat (40%) oraz od 7 do 11 lat (37%). Dosyć często prezenty otrzymują również maluchy do 3 roku życia (33%). Dzieci w grupie wiekowej od 12 do 18 lat (27%) i powyżej 18 roku życia, dostają upominki tego dnia zdecydowanie najrzadziej (14%).

Drożej niż w Dzień Matki

Niespodzianki dla najmłodszych kupowane z okazji Dnia Dziecka okazały się być droższe niż prezenty dla mam, które swoje święto obchodzą chwilę wcześniej. Z badania wynika bowiem, że najczęściej (32% badanych) wydajemy na nie od 51 do 100 zł. Głosy okazały się być jednak dosyć podzielone i tak 19% respondentów przeznacza na prezent dla dziecka od 101 zł do 200 zł, 14% od 21 do 50 zł, a 11% od 201 do 300 zł. Jedynie 2% respondentów jest w stanie wydać na prezent dla malucha więcej niż 500 zł, a 7% maksymalnie 20 zł.

 

Jak było kiedyś?

Badanie przeprowadzone na zlecenie Grupy Okazje, pozwoliło również sprawdzić, jakie prezenty dostawali w dzieciństwie ankietowaniu w dniu 1-go czerwca. Zdecydowanie najwięcej osób wskazało słodycze, ale popularnością cieszyły się również zabawki, pieniądze oraz książki.

A jak jest dzisiaj?

Okazuje się, że obecnie niewiele się zmieniło. Z badania wynika bowiem, że w tym roku z okazji Dnia Dziecka, 54% ankietowanych kupiło maluchom w wieku do 3 lat zabawki edukacyjne. Z kolei dzieci w przedziale wiekowym od 4 do 11 lat, najczęściej otrzymywały słodycze (33%), klocki (25%) oraz gry planszowe (21%). Najbardziej popularnym prezentem dla dzieci powyżej 12 roku życia były, podobnie jak dla nieco młodszych, słodycze (28%).

Dzień Dziecka to dla najmłodszych jedno z najbardziej oczekiwanych świąt. Według przeprowadzonego badania większość z nas pamięta o dacie 1-go czerwca i obdarowuje pociechy choćby drobnymi upominkami. Wśród prezentów dla dzieci najpopularniejsze okazały się być słodycze oraz zabawki, z którymi w tym przypadku nie wygrała jeszcze wszechobecna elektronika.

[1] Badanie ilościowe realizowane techniką CAWI – przeprowadzone wśród  członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 15.04.2016 – 17.04.2016 r.