Misie wręczane dzieciom urodzonym w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu stały się prawdziwym przebojem. Są nie tylko przytulanką dla najmłodszych, ale też pamiątką pięknych dni porodu dla rodziców.

Pomysł wyprodukowania i następnie wręczania maskotek dzieciom urodzonym w Zabrzu pojawił się jeszcze w 2014 roku. – Przygotowując się do uroczystego otwarcia Centrum zastanawialiśmy się, jak dodatkowo umilić pobyt w Centrum i sprawić, by na długo pozostał w pamięci rodzących u nas mam. Wspólnie z prezydent Zabrza panią Małgorzatą Mańką-Szulik wpadliśmy na pomysł wyprodukowania  misiów z napisem „Urodziłem się w Zabrzu”. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, misie od razu stały się przebojem – wspomina dr n. med. Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Spora w tym zasługa Natalii Kmiecik, która zaprojektowała szpitalne maskotki. – To było artystyczne wyzwanie, ale i miła odmiana od codziennych obowiązków zawodowych. Chciałam stworzyć projekt unikalny, ale przede wszystkim ładny. I chyba się udało. To miłe, że misie cieszą się taką popularnością – mówi autorka projektu, na co dzień zajmująca się marketingiem w Szpitalu Miejskim w Zabrzu.

Misie są nie tylko ładne, ale i praktyczne. Każdy miś ma na plecach małą kieszonkę, w której rodzice mogą umieścić np. opaskę ze szpitala lub inny ważny dla nich drobiazg przypominający im ten jeden z najważniejszych momentów w życiu. Pluszaki wykonane są ze specjalnego antyalergicznego materiału. Mają odpowiednie atesty, są w pełni bezpieczne dla noworodków.

Maskotkę dostaje każde dziecko urodzone w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. – Jeśli przypadkiem tak się zdarzyło, że któryś z maluchów misia nie dostał, prosimy o informację. Nadrobimy to, miś z pewnością trafi do maluszka – zapewnia Natalia Kmiecik.

Na profilu Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w serwisie Facebook (https://www.facebook.com/CZKID/posts/591694147647992) jest cała galeria zdjęć maluchów urodzonych w Centrum wraz z misiami. Wiele z nich zawiera dodatkowe komentarze. Każda mama może wysłać tam zdjęcie swojej pociechy z misiem – zostanie na pewno opublikowane.
***
Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o.o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. Szpital dysponuje 410 łóżkami, funkcjonują w nim oddziały: Chorób Wewnętrznych, Neurologii, Dermatologii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, Oddział Położniczo-Ginekologiczny, Patologii Ciąży, Ginekologii Onkologicznej, Endokrynologii Ginekologicznej oraz Oddział Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo– Leczniczy, Poradnia Medycyny Pracy a także Centrum Edukacji Okołoporodowej. W 2011 roku Szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Szpital posiada certyfikaty „Szpitala bez bólu”, „Certyfikat jakości ISO 9001″ oraz „Szpitala promującego zdrowie”, a także tytuł  „Perły Medycyny”.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. Wojciecha Starzewskiego w Zabrzu to jeden z najnowocześniejszych na południu Polski ośrodków medycznych świadczących kompleksowe usługi ginekologiczne i położnicze. W Centrum mieszczą się Oddział Położniczo-Ginekologiczny, Patologii Ciąży, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej oraz Oddział Neonatologii. Centrum to miejsce, gdzie opieka nad kobietami i noworodkami jest kompleksowa. Obok pomocy lekarzy pacjentki mogą korzystać z konsultacji psychologicznych, dietetycznych, działa tam poradnia laktacyjna oraz Centrum Edukacji Okołoporodowej. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka jest też pierwszym w regionie ośrodkiem laparoskopowego leczenia endometriozy.