Narodziny dziecka to wielka radość, ale narodziny bliźniaków to radość spotęgowana. Mimo wszystko matka, która ich oczekuje i wydaje je na świat, odczuwa jeszcze większy ciężar. Nie chodzi jedynie o ciążę, ale też o poród. Urodzenie jednego dziecka wiąże się ze sporym wysiłkiem, a co dopiero dwójki dzieci.

Łączenie się plemnika z jajem

Jedno dziecko powstaje gdy jedna spośród milionów komórek plemnikowych łączy się z jedną komórką jajową i tworzy jedną zygotę. Dwójka dzieci powstaje na różne sposoby. Pierwszy sposób to gdy jedna spośród milionów komórek plemnikowych łączy się z jedną komórką jajową i tworzy jedną zygotę, która w bardzo szybkim etapie dzieli się na dwie zygoty – tak powstają bliźniaki jednojajowe o identycznych genach. Drugi sposób to gdy dwie spośród milionów komórek plemnikowych łączą się z wyjątkowo występującymi dwoma komórkami jajowymi i tworzą dwie zygoty – tak powstają bliźniaki dwujajowe o podobnych, ale nieco innych genach.

Ciąża pojedyncza a ciąża bliźniacza

Kobieta, która zaszła w ciążę, odczuwa zmęczenie, nudności i wahania nastrojów związane ze skokiem hormonów. Jeśli jednak oczekuje nie jednego, a dwoje dzieci, objawy te stają się jeszcze silniejsze. Matka powinna wówczas jeszcze bardziej uważać na siebie i na dzieci, bo ciąża bliźniacza, w przeciwieństwie do ciąży pojedynczej, zawsze uchodzi za ciążę wysokiego ryzyka mogącą przynieść powikłania i komplikacje.

Poród pojedynczy a poród bliźniaczy

Kobieta, która oczekuje porodu, nie może się doczekać chwili, gdy spotka się ze swoim synem lub córką. Jeśli jednak spodziewa się nie jednego, a dwoje dzieci, powinna wiedzieć, że nie musi, ale bardzo prawdopodobnie może urodzić przed planowym terminem. Matka powinna wówczas uzbroić się w siły psychiczne i fizyczne, bo przed nią nie lada wyzwanie, zresztą poród bliźniaczy, w przeciwieństwie do porodu pojedynczego, uchodzi za bardziej męczący i bardziej niebezpieczny.

Jak przychodzą na świat dzieci

Dzieci przychodzą na świat poprzez wydanie ich na świat przez matkę siłami natury lub z interwencją chirurgiczną przez cesarskie cięcie. Gdy na świat nie przychodzi jedno dziecko, a dwoje dzieci, najpierw rodzi się pierwsze, a następnie po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach drugie. Cesarskie cięcie wykonuje się o wiele częściej przy bliźniakach, niż przy jednym dziecku, nie oznacza to, że przez cesarskie cięcie przychodzi dwóch bliźniaków, bo niekiedy pierwsze z bliźniąt matka rodzi siłami natury, a dopiero drugie przy pomocy cesarskiego cięcia. Najważniejsze to się nie denerwować, w końcu dana kobieta nie jako pierwsza i nie jako ostatnia na świecie rodzi, a przeważnie wszystko kończy się bez komplikacji.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na: https://www.babyboom.pl/ciaza/porod.html.