kosmetyki dla dzieciNarodziny dziecka wiążą się przede wszystkim z całą masą przygotowań. Kupno wyprawki to najważniejsze i najpilniejsze zadanie dla przyszłych rodziców, którzy z niecierpliwością wypatrują końca ciąży.

Dobrze skompletowana wyprawka musi zawierać odpowiednie środki do mycia i pielęgnacji dziecka. Zaraz po narodzinach skóra oseska jest bardzo delikatna i nie posiada jeszcze naturalnej ochrony lipidowej i bakteryjnej, jak ma to miejsce u dorosłej osoby. Delikatna skóra wymaga szczególnej pielęgnacji i stosowania kosmetyków dla dzieci, które uwzględniają osobliwe potrzeby maluszków.

W przypadku noworodków należy wybierać tylko te preparaty, które są oznaczone jako polecane od pierwszych chwil po narodzinach. Takie kosmetyki dla dzieci mają bardzo delikatny skład, nie zawierają żadnych barwników, substancji zapachowych, uczulających i drażniących. Niektóre dzieci rodzą się z wrodzonymi problemami skórnymi, np. atopowym zapaleniem skóry i wymagają stosowania zaawansowanych preparatów, które są dedykowane temu problemowi.
Kosmetyki dla dzieci, które przydadzą się już od samych narodzin:

Środek do mycia

Słowo „środek” jest tutaj użyte celowo, ponieważ na rynku znajdują się różnego rodzaju preparaty przeznaczone do mycia dzieci. Mogą mieć formę zwykłej kostki mydła, mydła w płynie, żelu o różnych właściwościach, a także delikatnego mleczka do mycia. Wybór zależy tylko i wyłącznie od rodzica i jest podyktowany jego wygodą. Z reguły środki myjące są wyposażone w dyfuzor z pompką, dzięki czemu korzystanie z mydełka, czy żelu w czasie kąpieli jest bardzo proste.

Szampon

Szampony do mycia głowy mają nieco inny skład niż mydełka, ale wciąż można ich używać także do higieny całego ciała. Szampon musi zawierać odpowiednią formułę, która jest delikatna dla oczu dziecka i nie podrażnia nawet wtedy, gdy preparat dostanie się pod powieki (co niestety zdarza się bardzo często). Bardzo wygodne butelki z pompką ułatwiają nakładanie szamponu na rękę i mycie dziecka.

Krem pieluszkowy

Wśród kosmetyków dla dziecka nie może zabraknąć kremu, który należy nakładać podczas każdego przewijania malucha. Krem zapobiega powstawaniu odparzeń, które niestety zdarzają się maluchom, zwłaszcza oseskom. Preparat należy nakładać przede wszystkim na wewnętrzna stronę ud. Dawniej powszechnie stosowano do tego celu talk, jednak puder może wysuszać skórę i powodować nieprzyjemną wysypkę.

Krem do ciała

Skóra dziecka szybko wysycha, ponieważ nie jest dostatecznie chroniona. Po każdej kąpieli należy nakładać oliwkę lub tłusty krem, który ochroni naskórek. Nowoczesne oliwki mają postać żelu, dlatego nie rozpływają się na dłoni podczas aplikacji, nie są tak tłuste, a jednocześnie zostawiają na skórze ochronny filtr.