Termometr to z całą pewnością przedmiot, który powinien znajdować się w wyposażeniu apteczki każdego domu, a już tym bardziej, jeśli mieszkają w nim dzieci. Dawniej nie było wielkiego wyboru i wszyscy korzystali z rtęciowych, które obecnie są zakazane, z uwagi na toksyczność tego materiału. Jednak z pewnością u niektórych starszych pań nadal występują.

Obecnie na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów termometrów, które pozwolą nam na sprawdzenie poziomu temperatury ciała u naszego dziecka. To, na jaki z nich się zdecydujemy, w dużej mierze uzależnione jest od naszych potrzeb.

Szklany termometr bezrtęciowy

To pierwszy i najprostszy rodzaj, z wyglądu i sposobu działania przypomina dawno wycofane w użycia termometry rtęciowe. W tym przypadku jednak toksyczna substancja jest zastąpiona inną cieczą, głównie alkoholem. Nie zaleca się jego stosowania u dzieci, z uwagi na szklaną obudowę oraz długi czas oczekiwania na odczytanie pomiaru. Przekonująca może natomiast być cena, która plasuje się na poziomie około 5 zł.

Termometr paskowy

Ich rola polega na określeniu czy temperatura ciała w ogóle jest podwyższona. Specjalny pasek przykleja się nad łukiem brwiowym i po 15 sekundach odczytuje się wynik. Należy porównać kolor na pasku ze wzornikiem, jednak wynik nie jest jednoznaczny i w pełni wyraźny.

Termometr elektroniczny

Cechuje je z pewnością duża popularność. Na rynku dostępne są takie, przy pomocy których zmierzymy temperaturę pod pachą, w ustach czy odbycie, jak również np. w uchu. Pomiar trwa zwykle od kilku sekund do maksymalnie 5 minut, a wyniki są miarodajne. Te stosowane pod pachą są stosunkowo tanie, bo kosztują zaledwie około 20zł, jednak najczęściej szybko się zużywają. W przypadku niektórych termometrów do ucha pojawiały się wątpliwości odnośnie precyzji pomiaru.

Termometr bezdotykowy

To nieco większy wydatek, ale dobry model nabędziemy już w okolicach 100 zł. Termometr dokonuje pomiaru w ciągu 1-2 sekund i wyświetla nam wynik na podświetlonym wyświetlaczu. Najczęściej konieczne jest sprawdzenie temperatury w trzech miejscach na czole i określenie średniej, gdyż dziecko mogło np. spać na jednym boku i mocniej nagrzać główkę. Rozwiązanie idealne u małych dzieci. Dlaczego? Ponieważ gdy jest chore, możemy w nocy sprawdzić, czy gorączka wzrosła, nawet nie budząc dziecka. Tak więc obecnie można uznać ten rodzaj termometrów za zwycięzcę wśród rodzajów praktycznych termometrów dla dzieci.

Więcej informacji na temat pediatrii znajdziesz na Chorobydzieci.pl