Dzieci, nasze skarby-tyle samo z nimi radości, co stresu i zmartwień. W każdym wieku przysparzają nam innych trosk. Mówi się, że małe dziecko to mały kłopot, duże dziecko – duży kłopot. I coś w tym jest niewątpliwie.

Od niemowlęctwa do 2 roku życia

Podczas pierwszych lat życia dziecka, jedyne problemy, jakie z nim mamy dotyczą zazwyczaj kwestii zdrowotnych, odpowiedniej pielęgnacji, tego, jakie wybrać ubranka, pościel dla dzieci, wózek i inne dodatki. Im dziecko staje się starsze, pojawiają się nowe aspekty jego wychowania. Okres około drugiego roku życia to czas tzw. treningu nocniczkowego, który może być dla rodziców sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli łączy się z osławionym buntem dwulatka. Bywa wtedy, że zamiast nocniczka sprzątamy pościel dla dzieci, a na pieluszki dziecko reaguje niechęcią. To okres, w którym warto uzbroić się w szczególną cierpliwość.

pościel dla dzieciPrzedszkolaki

Kilkulatki zazwyczaj zaczynają już wchodzić w różnego rodzaju interakcje z innymi. Czas ten może owocować w problemy, takie jak nieumiejętność wspólnej zabawy z rówieśnikami, czy na przykład bicie babci, czy cioci, które chcą dziecko pocałować. Niestety takie sytuacje zdarzają się często i dziecko trzeba od początku uczyć prawidłowego podejścia do innych osób, nawet wtedy, kiedy wydaje się tego nie rozumieć. Tak naprawdę dziecko chłonie wiele rzeczy na głębokim, podświadomym poziomie, a to później przechodzi w jego zachowanie i nawyki.

Kilkulatki czasem przechodzą też fazę niechęci do kąpieli czy mycia zębów. Wówczas trzeba uzbroić się w cierpliwość i spokojnie tłumaczyć, czemu służy każda higieniczna czynność, jaką wykonujemy. Dziecko chętniej zabierze się do higienicznych czynności, jeśli towarzyszyć temu będą ciekawe opowieści, na przykład o ząbkach, które czekają każdego dnia na pastę.

Wczesny wiek szkolny

Starsze dzieci, choć dobrze radzą sobie z samodzielną higieną i dbaniem o siebie, to jednak za niektórymi czynnościami nie do końca przepadają. Mycie głowy czy obcinanie włosów i paznokci – po co? Jeśli nie przypilnujemy dziecka, by samo to zrobiło, może zapominać o tym i unikać nawet na cale tygodnie, dlatego warto roztoczyć nad nim subtelną kontrolę.

Nastolatki

Pierwsze lata jako nastolatek bywają dość trudne. Dziecko przechodzi burzę hormonalną, u dziewczynek pojawia się pierwsza miesiączka, do której odpowiednio wcześniej trzeba je przygotować. Ponadto zaczyna się zmieniać się ciało, co może rodzić kompleksy zarówno u dziewcząt, jak i chłopców. To zmienia sposób odnoszenia się do rodziców, którzy już nie są uważani za takie autorytety, jak do tej pory. Jest to dość trudny okres, wymagający cierpliwości i okazywania dziecku wsparcia ‘mimo wszystko’. Jednak warto to robić, bo z pewnością zaowocuje to dobrym kontaktem w późniejszym okresie.