Zbliża się u Ciebie termin porodu i nie wiesz czy zdążysz dojechać do szpitala? Denerwujesz się i przeczuwasz, że niedługo może dojść do rozwiązania? Poznaj kilka oznak, dzięki którym będziesz wiedziała, że to już czas, aby wyruszyć z domu. Pamiętaj, że nie wszystkie z nich pojawią się u Ciebie naraz.

Zwiastuny zbliżającego się porodu

  1. Opuszczony brzuch

Miesiąc wcześniej lub nawet kilka godzin przed porodem, główka dziecka schodzi do kanału rodnego. Obniża się dno macicy, zatem i Twój brzuch jest teraz niżej. Dziecko nie naciska już na przeponę i dzięki temu lżej jest Ci oddychać. Minusem może być coraz większy nacisk na pęcherz moczowy, który może powodować niekontrolowane oddawanie moczu. Nie martw się tym i podłóż podpaskę.

  1. Skurcze Braxtona-Hicksa

Potocznie zwane skurczami przepowiadającymi, są to niebolesne i nieregularne skurcze macicy. Niektóre z nich są tak silne i długotrwałe, że kobiety potrafią pomylić je ze skurczami właściwymi. Jeśli chcesz wykluczyć fałszywy alarm przejdź się, zmień pozycje, weź ciepłą kąpiel, dzięki temu skurcze przepowiadające znikną albo osłabną.

  1. Odejście czopa śluzowego

Kilka dni lub kilka godzin przed porodem, możesz wydzielić sporą ilość śluzu. Oznacza to, że odszedł czop śluzowy, który chronił dziecko przed infekcjami.

  1. Biegunka

Twój organizm przygotowuje się do porodu, a biegunka jest tego zwiastunem. W ten sposób oczyszczasz się przed rozwiązaniem, aby wypełniona kiszka stolcowa, nie przeszkadzała, kiedy dziecko zacznie wchodzić główką do kanału rodnego.

  1. Odejście wód płodowych

Jest to pewna oznaka, że poród się rozpoczął. Wśród kobiet rodzących po raz pierwszy, pęknięcie błon płodowych następuje kiedy skurcze są już regularne i coraz silniejsze, chociaż zdarza się to przed rozpoczęciem skurczów. Nie jest to jednak widok wprost z komedii romantycznych, gdzie wody płodowe chlustają na podłogę, częściej jest to powolne sączenie.

  1. Regularne skurcze

Na początku mogą być one bezbolesne, z czasem stają się coraz silniejsze i częstsze. Pierwsze ze skurczy trwają około 15-30 sekund i stopniowo wydłużają się do 30-90 sekund. Początkowo przerwy między skurczami są długie (10-20 minut), ale stale się skracają do 10, 8, 5 minut. Na trwanie oraz bolesność skurczy porodowych nie ma wpływu zmiana pozycji. Kiedy skurcze występują u Ciebie co 5-7 minut, to znak, aby wybrać się już do szpitala (źródło: http://www.babyboom.pl/ciaza/porod.html).

Innymi oznakami zbliżającego się porodu mogą być: ból pleców i ud, utrata wagi, zmęczenie lub przypływ energii, mniejsza aktywność dziecka (ciasnota w kanale rodnym), większy apetyt oraz delikatne plamienie.