Czas letnich wakacji to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez każde dziecko okresów w roku. Piękna pogoda i mnóstwo wolnego czasu zachęcają do aktywności i przeżywania przygód. Letnia przerwa może być jednak problematyczna dla rodziców, niezależnie od tego czy udają się ze swoją pociechą na wyjazd, czy też zostają w domu. Jak zorganizować dziecku wolny czas tak, aby nie nudziło podczas wyjazdu? Jak ciekawie spędzić wakacje w swoim mieście? Oto kilka propozycji, które mogą pomóc w rozwiązaniu tych problemów.

Lato w mieście

Jeśli nie wybieramy się w podróż można zacząć od sprawdzenia co przez całe wakacje dzieje się w naszym miejscu zamieszkania. Stworzenie specjalnego kalendarza imprez, festynów, koncertów i innych ciekawych wydarzeń pozwoli lepiej zorganizować czas i wprowadzi atmosferę radosnego oczekiwania.

Wakacje to także dobry czas by nieco zmienić układ dnia i zdecydować się na aktywności, na które zwykle nie mamy czasu. Wyjście do teatru, odwiedzenie zoo lub muzeum, a może wycieczka na obrzeża połączona z piknikiem? A jeśli za oknem grzmi i pada, dobrym pomysłem może być wspólne pieczenie ciasta, malowanie czy nawet czytanie ulubionych bajek. Każda czynność, w której dziecko będzie mogło wziąć udział i pomóc swojemu rodzicowi sprawi mu ogromną radość.

Co jeśli jednak rodzice pracują i nie mogą sobie pozwolić na wzięcie dłuższego urlopu? Można wtedy pomyśleć o zapisaniu dziecka na półkolonie. Oferta jest naprawdę zróżnicowana: zajęcia artystyczne, konstruktorskie, taneczne lub językowe i wiele, wiele więcej. Przed wyborem dobrze jest porozmawiać z Mogą brać w nich udział dzieci już od 5 roku życia. Takie rozwiązanie jest też bardzo wygodne dla rodziców, ponieważ ich pociecha przez cały dzień ma zapewnioną opiekę i wyżywienie, a przy tym mogą odebrać ją przy powrocie z pracy.

W trakcie wyjazdu

Planując rodzinną podroż dobrze jest dostosować ją do temperamentu dziecka. Nie wybierajmy zatłoczonych miejsc takich jak znane zabytki, jeśli nasz mały podróżnik jest nieśmiały i źle czuje się w tłumie. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie wyjazd w bardziej ciche i spokojne miejsce, na przykład do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie pociecha będzie mogła spotkać rówieśników w podobnym wieku i poprzebywać nieco na łonie natury. Jeśli zaś mamy pod opieką mały wulkan energii możemy pomyśleć o bardziej aktywnym wypoczynku, połączonym z grami i zabawami ruchowymi. Dobrze jest mieć zawsze pod ręką piłkę lub inną zabawkę, którą możemy wspólnie się pobawić.

Należy również pamiętać o tym, że przedszkolak to nie dorosły i nie wytrzyma całego dnia ciągłego zwiedzania. Nic nie psuje nastroju wyjazdu tak, jak zmęczona i marudząca pociecha. Dobrze jest robić przerwy, w czasie których dziecko może się zdrzemnąć i coś zjeść.

Jak zorganizować czas młodszemu dziecku przeczytasz w Babyboom.pl.

Jeśli czeka nas dłuższa podróż, na przykład autem, warto jest zaopatrzyć się w ulubiony tablet lub bajkę, która zabiję nudę w trakcie jazdy. Innym rozwiązaniem jest zatrzymywanie się przy ciekawych miejscach po drodze. Inni zaś z kolei preferują podróżowanie nocą, którą dziecko po prostu przesypia.

Odrobina organizacji z pewnością pozwoli na przeżycie niezapomnianych wakacji z dzieckiem, niezależnie od tego czy spędzamy jest w podroży czy w mieście.