Wybierając język obcy do nauki, często kierujemy się jego stopniem trudności oraz czasem jaki będziemy musieli przeznaczyć na jego naukę. Czy to dobrze? I czy w ogóle można klasyfikować języki obce na trudne i łatwe w nauce?

Wiele osób uważa, że są proste i trudne języki obce do nauki i jak najbardziej można się z tym zgodzić. Najłatwiejszymi językami są te, które należą do tej samej lub bardzo podobnej grupy językowej. Dla Polaków będzie to śląski i kaszubski ( o ile można traktować je jako języki obce) i ich nauka zajmuje średnio od 400-u do 600 godzin. Podobnie sprawa wygląda z językiem słowackim i czeskim oraz z białoruskim, ukraińskim,  rosyjskim, serbskim, czarnogórskim, macedońskim, bułgarskim, chorwackim i bośniackim.

Reasumując, języki obce zbliżone kulturowo i fonetycznie do polskiego, są najłatwiejsze do nauczenia.

Język esperanto

Według specjalistów, najszybciej nauczymy się również języka którego twórcą jest Ludwik Zamenhof, czyli języka esperanto. Jest  to międzynarodowy język, który wprawdzie nie jest w żadnym kraju powszechnie stosowany ale zna go od 100 tysięcy do 2000 000 osób na całym świecie. Czas jaki trzeba przeznaczyć na całkowite opanowanie języka esperanto to zaledwie 180-200 godzin. Język ten został stworzony przez Polaka i fonetycznie przypomina język polski i łaciński. Pozbawiony jest on także wyjątków co sprawia, że jeszcze prościej jest się go nauczyć.

Języki indoeuropejskie

Na drugim miejscu pod względem czasu nauki są języki indoeuropejskie. Ich nauka trwa od 700 do 800 godzin i zalicza się do nich: duński, szwedzki, farerski, norweski, islandzki, łotewski, litewski, angielski, niemiecki, hiszpański, portugalski, włoski, rumuński, holenderski i kataloński.  Odrobinę odmienny alfabet posiadają języki indoeuropejskie których nauka również trwa od 700 do 800 godzin. Do ówże języków zaliczamy armeński, grecki, perski, grecki, nepalski, hindi, urdu, pasztuński, albański.

Inne grupy językowe

Na trzecim miejscu pod względem trudności w nauce są języki obce z innych grup językowych. Ich nauka trwa ok. 900 godzin i należą do nich : język indonezyjski, tagalog, suahili, malajski.

Do innych grup językowych, należą także języki wymagające dłuższego czasu nauki ze względu na ich trudność. Należą do nich: hebrajski, azerski, kirgiski, turecki, uzbecki, fiński, gruziński, mongolski, estoński, węgierski, gruziński oraz języki obce z Azji i Afryki, takie jak tajski, koreański, xhosa i zulu. Nauka tychże języków zajmuje od 1000 do 1100 godzin. Najtrudniejszą do nauki jest trzecia grupa innych języków i ich nauka trwa więcej niż 1100 godzin. Są to mandaryński, arabski i japoński.

Podana liczba godzin jest wartością obiektywną i uwzględnia poziom B1. Warto również pamiętać, iż poziom trudności języków obcych jest kwestią indywidualną i dla każdej osoby dany język obcy może być trudniejszy bądź łatwiejszy. Istotnym jest także jaki sposób nauczania wybierzemy.

Świetnie tu się sprawdzają kursy językowe. Duży wybór kursów językowych znajdziesz na stronie eskk, zatem z całą pewnością znajdziesz język obcy który Cię interesuje. Nie należy się także zniechęcać jeżeli zaczynamy się uczyć języka obcego. Często język obcy powszechnie uważany za łatwy do nauki, dla Nas może okazać się trudny. A przynajmniej w początkowej fazie nauki.

Pamiętajmy, iż nauka języków jest w większości długofalowym procesem i wymaga nie tylko cierpliwości ale też i wytrwałości i motywacji. Bądźmy zatem wytrwali w nauce niezależnie jaki język wybierzemy i o jakim stopniu trudności. Niezaprzeczalnym faktem jest także, iż szybciej uczymy się języków które są podobne do naszego ojczystego języka. Dla mieszkańców Polski będzie to na przykład język rosyjski czy czeski.