Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Należy przy tym pamiętać, że nasz mózg ma swoje ograniczenia i nie jest w stanie przyswoić dużej ilości materiału w zbyt krótkim czasie. Przygotowania należy rozpocząć odpowiednio wcześnie i trzeba pamiętać o kilku najważniejszych zasadach.

Zdrowy tryb życia

Chcąc opanować w krótkim czasie dużą ilość informacji bardzo często zapominamy o odpoczynku. Niestety, gdy jesteśmy zmęczeni gwałtownie spada nasza efektywność. Co z tego, że spędzimy całą noc nad książkami, jeśli na skutek zmęczenia nasz mózg tej wiedzy nie przyswoi? Należy pamiętać, że nic nie zastąpi odpoczynku oraz odpowiedniej ilości snu. Nie pomoże tu ani mocna kawa ani produkty energetyczne. Najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie rozplanowanie pracy. Jeśli mamy do opanowania dużą ilość materiału, należy go podzielić na mniejsze części, które łatwiej zapamiętać. Opanowany materiał z danego dnia warto szybko powtórzyć przed snem a następnie co kilka dni do niego wracać by się utrwalił. Dobrze zaplanowana i systematyczna nauka przynosi bardzo dobre rezultaty.

Pamiętaj o przerwach

Nasz mózg ma swoje ograniczenia. Nawet gdy jesteśmy wypoczęci i odpowiednio zmotywowani nie jesteśmy w stanie skoncentrować uwagi na nauce przez dłuższy okres czasu. Okazuje się, że najbardziej efektywnie uczymy się przez pierwsze dwadzieścia minut, po tym czasie nasza zdolność do przyswajania wiedzy systematycznie spada, a po czterdziestu minutach jest nam już bardzo trudno skoncentrować się na nauce. To nie przypadek, że lekcje w szkole trwają czterdzieści pięć minut. Organizując naukę zaplanuj też czas na odpoczynek.

Przerwę warto wykorzystać na zmianę aktywności. Warto w tym czasie odejść od książek i wykonać kilka prostych ćwiczeń lub wyjść na krótki spacer.

Miejsce pracy

W nauce pomaga również odpowiednie przygotowanie miejsca nauki. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. Dużo przyjemniej pracuje się, gdy pomieszczenie, w którym przebywamy jest przewietrzone a biurko uprzątnięte. Warto pozbyć się też z otoczenia przedmiotów, które mogą nas rozpraszać.

Pomoce naukowe

Nie bez znaczenia jest również to z jakich materiałów korzystamy. W ostatnich latach pojawiło się naprawdę dużo podręczników opracowanych specjalnie dla maturzystów. Godne polecenia są na przykład książki wydawnictwa Nowa Era takie jak podręczniki z serii  „Biologia na czasie”, czy „Teraz matura”.