Dni wolne od szkoły to dla dzieci wyczekiwany okres. Jednak dla rodziców ferie mogą okazać się nie lada wyzwaniem. Jak w atrakcyjny sposób zorganizować ten czas najmłodszym, aby nie spędziły go bezczynnie przed ekranem komputera lub telewizora?

Zazwyczaj ferie zimowe kojarzą się ze śniegiem i jazdą na nartach. Kolonie czy wspólny wyjazd z dzieckiem może być sporym wydatkiem dla domowego budżetu i z tego też powodu nie zawsze jest możliwy. Zdarza się również, że przerwa semestralna nie pokrywa się z urlopem rodziców. Nie oznacza to jednak, że zimowe podróże są jedyną atrakcyjną formą spędzenia czasu wolnego podczas ferii. Istnieje wiele interesujących aktywności dla najmłodszych, które nie wymagają dużego nakładu finansowego, a niektóre z nich mogą być nawet bezpłatne.

Zajęcia dodatkowe

W wielu miastach znajdziemy szeroką ofertę aktywności dla dzieci, które pozostają w miejscu zamieszkania podczas ferii. Różnego rodzaju placówki edukacyjne organizują zajęcia w formie półkolonii i zapewniają opiekę nad dziećmi w godzinach pracy rodziców. Przy wyborze tych aktywności należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wiek dzieci i ich zainteresowania. Odpowiednio dopasowane zajęcia sprawią, że pociecha nie będzie się nudziła i traktowała uczestnictwa w nich jako przykrego obowiązku.

Ferie to czas odpoczynku od zajęć szkolnych, jednak dobrą propozycją na wypełnienie czasu wolnego są aktywności, które łączą elementy edukacji z zabawą. Co ważne, tak zorganizowane zajęcia pozwolą dziecku nawiązać nowe kontakty z rówieśnikami. Placówki MathRiders zlokalizowane na terenie całego kraju oferują różnorodne atrakcje. Zarówno te opierające się na zabawach logicznych i aktywnościach skupionych wokół matematyki, jaki i kreatywne warsztaty plastyczne, muzyczne, które rozwijają szeroką gamę zainteresowań. Wybrane zabawy, które przypadną do gustu dziecka można oczywiście powtórzyć w domu – mówi Małgorzata Grymuza, ekspert MathRiders.

Ferie spędzone w domu

Zdarza się również, że rodzice postanawiają skorzystać z urlopu zimowego i spędzić ferie razem z dzieckiem w domu. Możliwości na zorganizowanie atrakcyjnych zajęć domowych jest naprawdę wiele i jedynie od dorosłych zależy, jak zaplanują ten czas. Do ciekawych zabaw z wykorzystaniem elementów edukacyjnych zaliczamy m.in.:

  1. Gry planszowe

Zimowe wieczory to idealny czas, aby wraz z pociechami zagrać w gry planszowe. Na rynku dostępne są różnorodne tematycznie „planszówki”, dlatego dla każdego dziecka można znaleźć coś interesującego. Poprzez tego typu aktywności najmłodsi uczą się logicznego i analitycznego myślenia, a także przestrzegania określonych zasad. Dodatkową atrakcją może być stworzenie takiej gry wspólnie z dzieckiem. Wykorzystując podstawowe materiały plastyczne możemy przygotować planszę oraz pionki, a następnie wystarczy opracować własne reguły zabawy.

  1. Wspólne gotowanie

Dzieci często zainteresowane są czynnościami domowymi przeznaczonymi typowo dla dorosłych. Jedną z nich jest gotowanie. Przygotowanie prostego posiłku pod nadzorem rodzica może sprawić maluchowi naprawdę ogromną satysfakcją, a jednocześnie być dobrą, bo zupełnie odmienną, zabawą. Formowanie figur geometrycznych z ciasta, odmierzanie, dodawanie i odejmowanie produktów to świetne narzędzia, które dodatkowo mogą posłużyć edukacji dziecka.

  1. Zimowe spacery

Kolejną propozycją aktywności podczas ferii są długie spacery. Podczas przechadzki można zabawić się np. w zimowych odkrywców i poznawać nowe miejsca w okolicy takie jak parki miejskie czy osiedlowe boiska.

Podczas ferii spędzanych w domu ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Niestety, w praktyce często wiąże się to z bezczynnością i czasem, który dzieci spędzają przed ekranem komputera lub telewizora. Dlatego też od rodziców zależy czy pokażą swoim pociechom inne formy spędzania czasu wolnego. Poświęcenie uwagi dziecku jest niezwykle ważne na wczesnym etapie jego rozwoju, ale powinno odgrywać nie mniej istotną rolę w późniejszych latach. Uczniowie szkół podstawowych czy gimnazjalnych większość czasu spędzają w murach szkolnych. Dlatego też ferie zimowe mogą być  świetną okazją do pogłębienia relacji z dzieckiem – dodaje Małgorzata Grymuza.