Nauka to dla większości uczniów przykry obowiązek. Często uczniowie nie mogą się skoncentrować na nauce, kolejne porcje materiału są nudne i mogą się do niczego nie przydać. Jak sprawić, by nauka sprawiała przyjemność?

Odpowiednie warunki do nauki

Przede wszystkim ważne są warunki, w jakich zabieramy się do nauki. Miejsce do nauki powinno być ciche, spokojne, dobrze oświetlone. Pokój, w którym się uczymy powinien być dobrze wywietrzony, trzeba też zadbać o to by na biurku panował ład i porządek. Ucząc się konkretnego przedmiotu połóżmy na biurku tylko zeszyty, podręczniki, notatki z tego przedmiotu. Materiały do nauki innych przedmiotów schowajmy. Schowajmy też wszystko, co może rozpraszać naszą uwagę.

Dobra organizacja pracy

Pracujmy w zgodzie ze sobą. Niektórym uczniom nauka łatwiej przychodzi w godzinach porannych, inni zdecydowanie wolą uczyć się wieczorem. Uświadomienie sobie, w jakich porach dnia najlepiej funkcjonujemy, kiedy lepiej się koncentrujemy w znacznym stopniu ułatwia planowanie nauki.

Należy też dobrze zaplanować czas nauki. Nigdy nie odkładajmy jej na ostatnią chwilę. Nauka dzień przed sprawdzianem wiąże się ze stresem i nie jest efektywna. Po kilku godzinach intensywnej nauki mózg zaczyna się męczyć i nie przyswaja już nowych informacji. Jeżeli dobrze rozplanujemy naukę, to zyskamy czas na odpoczynek. Podczas nauki konieczne są przerwy. Gdy przez długi czas skupiamy się nad czymś, tracimy koncentrację, zaczynamy myśleć o czymś innym, rozleniwiamy się i zapamiętujemy coraz mniej.

Konieczne jest też odpowiednie, pozytywne nastawienie do nauki. Pamiętajmy, że uczymy się dla siebie. Dobre oceny na świadectwie, dobrze zdane egzaminy pozwolą nam zdobyć wymarzony zawód.

Odpowiednia dieta

Dużą rolę podczas nauki spełnia dieta. Powinna być bogata w witaminę E, C, w witaminy z grupy B, w magnez, potas, żelazo, cynk, fosfor. Warto jeść więc takie produkty, jak kasze, pestki słonecznika, pestki z dyni, orzechy, rodzynki. Jeżeli mamy ochotę na coś słodkiego, lepiej zjeść kilka kostek gorzkiej czekolady niż batonika. Nie należy też przesadzać z kawą, lepiej pić herbatę ziołową lub zieloną, soki ze świeżych owoców, wodę mineralną.

Nauka w grupie

Wielu młodych ludzi lubi uczyć się w towarzystwie swoich koleżanek i kolegów. W grupie zawsze znajdzie się ktoś, kto lepiej radzi sobie z danym przedmiotem i jest w stanie wytłumaczyć pozostałym uczniom dane zagadnienie.