Egzamin gimnazjalny to duże wyzwanie dla młodego człowieka. Obejmuje dość obszerny materiał prawie ze wszystkich przedmiotów. Wielu uczniów już na samą myśl o egzaminie ogarnia stres. Jak więc przygotować się do egzaminu gimnazjalnego, by wypaść na nim jak najlepiej i jak najmniej się stresować?

Systematyczność i dobra organizacja

Bardzo ważna jest systematyczność i dobra organizacja. Do egzaminu najlepiej zacząć przygotowywać się już w pierwszej klasie gimnazjum. Odpowiednie przygotowania do kartkówek i sprawdzianów, systematyczna nauka w późniejszym czasie okaże się niezwykle owocna. Dużo łatwiej jest powtórzyć materiał, który mamy już opanowany niż uczyć się wszystkiego od nowa.

Konieczna jest też dobra organizacja czasu. Najlepiej przygotować sobie plan nauki, wyznaczyć dni i godziny, w których uczymy się danych przedmiotów i ściśle trzymać się tego planu. Do nauki należy nastawić się pozytywnie i nie traktować jej jako przykry obowiązek. Pamiętajmy, że uczymy się dla siebie, nie dla naszych rodziców i nauczycieli. Wprawdzie nie zawsze wiedza, którą mamy do opanowania przyda nam się w życiu, ale dobre wyniki z egzaminu na pewno otworzą nam drogę do dobrego liceum.

Powtarzanie wiadomości

Solidne powtórki należy zacząć kilka miesięcy przed egzaminem. Swoją wiedzę należy systematycznie sprawdzać poprzez rozwiązywanie testów gimnazjalnych z poprzednich lat – nie tylko tych właściwych, ale też próbnych. Im więcej testów rozwiążemy, tym większe prawdopodobieństwo, że dobrze wypadniemy na egzaminie. Rozwiązując testy z poprzednich lat zorientujemy się, co sprawia nam największą trudność i nad czym musimy jeszcze popracować.

Pomoce naukowe

Przeglądajmy dokładnie podręczniki i zeszyty ćwiczeń ściśle skorelowane z podręcznikami, npśladami przeszłości 3. Bardzo pomocne okażą się także wszelkie pomoce naukowe, repetytoria i kompendia wiedzy. Zawierają one uporządkowaną wiedzę z trzech lat.

Na egzaminie

Na egzaminie dokładnie czytajmy polecenia, na pytania odpowiadajmy zwięźle, sensownie i logicznie formułujmy swoje wypowiedzi. Rozwiązywanie arkuszy zacznijmy od zadań łatwiejszych, potem przejdźmy do zadań trudniejszych, które mogą zabrać więcej czasu. Nawet jeśli czegoś nie pamiętamy, nie panikujmy. Weźmy głęboki oddech i bądźmy dobrej myśli. Dużo czasu poświęciliśmy na naukę, więc sobie przypomnimy.