Znajomość języka niemieckiego przydaje się zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Mówimy przecież o języku kraju, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie. Wiele polskich firm poszukuje niemieckojęzycznych pracowników, wielu naszych rodaków wyjeżdża do Niemiec. Ty również chciałbyś mieć taką możliwość ale nie znasz języka? Dodatkowo, nie masz możliwości zapisania się do tradycyjnej szkoły językowej?

To nie problem. W dzisiejszych czasach możesz bowiem nauczyć się języka samodzielnie. Nie wierzysz? Podpowiemy ci jak to zrobić.

Alfabet, słówka, frazy

Początki są najtrudniejsze. Od czego warto więc zacząć naukę języka niemieckiego? Przede wszystkim poznaj alfabet, co najmniej kilkaset słów i fraz oraz podstawowe zasady niemieckiej gramatyki. Pomóc może ci w tym internet. Obecnie dostępnych jest bowiem wiele aplikacji, których zadaniem jest pomoc w nauce języka. Dzięki nim możesz uczyć się w każdej chwili. Co więcej, większość z nich to rozwiązania darmowe – nie musisz więc obawiać się wysokich kosztów.

Wypróbuj kursy korespondencyjne

Zależy ci na tym, by twoja nauka była usystematyzowana? Czujesz, że samodzielna nauka słów to za mało? Nie oznacza to wcale, że musisz zrezygnować z uczenia się na własną rękę. Wprost przeciwnie – istnieją bowiem rozwiązania idealnie dopasowane do twoich potrzeb, dzięki którym otrzymujesz jasno zaplanowany tok nauki. Mowa tu o kursach internetowych i korespondencyjnych. Uczysz się w domowym zaciszu i na własną rękę. Otrzymujesz jednak podpowiedzi, materiały i opiekę, dzięki czemu nauka jest skuteczniejsza. Niemiecki z ESKK lub innym szkoleniem może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Czytaj po niemiecku

Każdego dnia czytasz w sieci co dzieje się na świecie? Wykorzystaj to do samodzielnej nauki języka niemieckiego. Wystarczy, że codzienne newsy ze świata będziesz czytał na niemieckojęzycznych portalach aby szybko zobaczyć efekty. Czytanie po niemiecku jest bowiem nie tylko sposobem na nauczenie się nowych słów, ale również opanowanie prawidłowej konstrukcji zdań czy zasad gramatyki.

Jeśli twoja znajomość języka niemieckiego nie jest na tyle zaawansowana, by bez problemu zrozumieć wszystkie treści na stronie nie musisz rezygnować z tej metody. Wystarczy bowiem, że wykorzystasz translator, po czym wrócisz do oryginalnego tekstu by nauczyć się naprawdę sporo.

Filmy, muzyka, podcasty

Codzienne obcowanie z językiem niemieckim sprawi, że poczujesz się pewniej, nauczysz wielu nowych słów oraz prawidłowej wymowy. Warto więc otaczać się treściami w tymże języku. Zadbaj jednak o to, by było to dla ciebie przyjemne. Oglądaj filmy, słuchaj muzyki czy podcastów na interesujące cię tematy. Dzięki zainteresowaniu treściami, które odbierasz wyniesiesz z tej metody nauki znacznie więcej.

Poznawaj ludzi

W nauce każdego języka obcego ogromne znaczenie ma umiejętność prowadzenia konwersacji z innymi osobami. Przecież właśnie po to, by umieć się porozumieć, uczymy się języka. Właśnie dlatego warto nawiązywać znajomości z osobami, które znają język niemiecki od dziecka. Pomóc może ci w tym internet. Uczestnictwo w rozmowach na forach internetowych, rozmowy na videoczatach lub grupach dyskusyjnych – to wszystko pomoże ci doskonalić swoją znajomość języka obcego. Co więcej, to również przyjemny sposób na spędzanie wolnego czasu.

Jak widzisz, sposobów na samodzielną naukę języka niemieckiego jest naprawdę sporo. Dzięki temu każdy z nas może znaleźć rozwiązanie, które spełni jego oczekiwania i pozwoli uczyć się komfortowo i skutecznie. Jeśli więc marzysz o tym, żeby płynnie mówić w języku niemieckim wiedz, że jest to możliwe.