Z badania przeprowadzonego przez e-korepetycje.net  wynika, iż rynek korepetycji wciąż nabiera na sile. Korepetycje przestają być opcją dla słabych uczniów i ubogich nauczycieli. Obecnie korzystają z nich zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy chcą nabywać nowe umiejętności lub rosnąć w siłę na obecnym rynku pracy. Nad tradycyjną szkołą zwycięża dostępność korepetycji i brak narzuconych z góry ram czasowych.

Czego najczęściej szukają uczniowie, a co dodają korepetytorzy?

Serwis posiadający największą w Polsce bazę ogłoszeń korepetycji, przeanalizował ponad 120 tysięcy ogłoszeń. Z badania wynika, że w 2015 roku najwięcej ogłoszeń dodano z języka angielskiego (22,32%) i matematyki (22,27%). Co ciekawe w 2015 roku mniej popularny niż przed rokiem był język polski.

źródło: e-korepetycje.net
źródło: e-korepetycje.net

Kiedy i gdzie pojawia się najwięcej ogłoszeń korepetycji?

Ogłoszenia o korepetycjach są zamieszczane sezonowo. Najlepszym czasem na poszukiwania odpowiedniego korepetytora, jest okres od września do października, a także na  początku nowego semestru letniego (styczeń – luty). Wówczas pojawia się najwięcej nowych ogłoszeń. Poszukujący korepetycji doskonale o tym wiedzą, gdyż wtedy również serwis notuje najwyższe wartości wyszukiwania. Miesiącem zwiększonej aktywności w poszukiwaniu zajęć jest także marzec i maj, co może być związane z przygotowaniem do matury.

Najwięcej ogłoszeń pochodzi z województwa mazowieckiego (23,44%) i śląskiego (18,15%). Następne są małopolskie i pomorskie. Natomiast najmniej aktywne na rynku korepetycji są województwa lubuskie (1,18%) i warmińsko-mazurskie (1,38%).

Czas i miejsce korepetycji

Najczęściej korepetytorzy prowadzą zajęcia 60-minutowe – wybiera je 90% korepetytorów. Niektórzy jednak prowadzą zajęcia 45-minutowe bądź 90-minutowe. Rzadziej zdarzają się propozycje dłuższych bądź krótszych zajęć.

Ani ograniczenia czasowe, ani miejsce nie stanowią przeszkody w przypadku korepetycji. Większość korepetytorów pracuje bowiem w tygodniu, a prawie 60% z nich wybiera też sobotę na prowadzenie zajęć. W przypadku dodatkowych lekcji najbardziej męczący aspekt stanowi często dojazd do nauczycieli, więc 75% z nich oferuje przeprowadzenie zajęć w domu ucznia, a także za pośrednictwem Internetu – zajęcia online proponuje 24% korepetytorów.

Cały raport jest dostępny na stronie: http://www.e-korepetycje.net/artykuly/rynek-korepetycji-rosnacy-potencjal