Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, objął patronatem wyjazd studentów energetyki z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej do Tadżykistanu, odbywającego się w ramach akcji „Projekt Tadżykistan – Energia Dla Edukacji”. Krakowscy studenci będą wspierać swoich rówieśników i mieszkańców Duszanbe w edukacji energetycznej. Celem wyprawy, która odbędzie się już 20 kwietnia, jest zbudowanie przez studentów z obu krajów lampy solarnej na terenie kampusu uniwersyteckiego, jako symbolu nowoczesnej technologii pozyskiwania energii. Efekty wyjazdu będą udokumentowane w formie filmu pod patronatem Schneider Electric.

 

Dostęp do energii dla każdego

 

Tadżykistan to najbiedniejszy kraj w postsowieckiej Azji. Z przerwami w dostępie do energii elektrycznej wciąż zmaga się tam 70% mieszkańców regionu. Kraj położony jest w 93% na terenach wysokogórskich, przez co nieprzerwanie boryka się z przeszkodami utrudniającymi rozwój energetyki, przemysłu oraz transportu. Pomóc postanowili studenci energetyki AGH w Krakowie Joanna Maraszek, Anna Ścierska, Joanna Dubielewska i Hubert Stinia. Już wkrótce wyjadą oni do Tadżykistanu, by podzielić się swoją dotychczasową wiedzą z tamtejszymi mieszkańcami i zainspirować ich do poszerzania wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii. W październiku 2016 roku rozpoczęli „Projekt Tadżykistan – Energia dla Edukacji.” Dla 20 najzdolniejszych uczniów z Tajik Technical University studenci z AGH stworzyli kurs internetowy, w którym uczyli rówieśników z Tadżykistanu podstaw pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł alternatywnych oraz instruowali, jak krok po kroku zbudować lampę solarną. Finał projektu odbędzie się podczas wyjazdu studentów z Krakowa do Tadżykistanu, gdzie wspólnie ze studentami z Duszanbe skonstruowana zostanie lampa solarna na terenie tamtejszego kampusu uniwersyteckiego.

 

Aby osiągnąć długofalowy wpływ na społeczność lokalną, projekt obejmie również nauczanie dzieci w tadżyckich szkołach podstawowych. Wyszkoleni studenci jako wolontariusze poprowadzą z najmłodszymi zajęcia z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz podstaw inżynierii. Jednym z celów tej działalności jest wzbudzenie zainteresowania energetyką wśród dziewczynek. Dziś na tadżyckich uczelniach kobiety stanowią zaledwie 28% studentów.

 

Schneider Electric patronem i mentorem „Projektu Tadżykistan”

 

Firma Schneider Electric, która angażuje się w realizację idei zrównoważonego rozwoju i równego dostępu do energii na całym świecie, z wielką chęcią przystąpiła do pomocy studentom w realizacji „Projektu Tadżykistan”, tym razem przy organizacji wyjazdu do Duszanbe. Nie tylko objęła go patronatem, ale także udzieli wsparcia przy realizacji filmu ukazującego efekty projektu.

 

– Projekt „oświetlenia” Tadżykistanu jest spójny z ideą przyświecającą Schneider Electric, w której to uważamy, że dostęp do energii jest podstawowym prawem wszystkich ludzi na naszej planecie, dlatego chętnie rozwijamy nasze partnerstwo w „Projekcie Tadżykistan”. Od 2 lat uważnie obserwujemy zaangażowanie studentów z Krakowa w promowanie energii odnawialnej w tamtym rejonie, dlatego też postanowiliśmy po raz kolejny wesprzeć ich działania, tym razem podczas zbliżającego się wyjazdu do Duszanbe. – mówi Katarzyna Makówka-Zaparty, Energy Efficiency Key Account Manager w Schneider Electric Polska.

 

Wsparcie dla „Projektu Tadżykistan” ze strony Schneider Electric rozpoczęło się jeszcze przed jego oficjalnym startem. Katarzyna Makówka-Zaparty, Energy Efficiency Key Account Manager w Schneider Electric Polska, w 2015 roku przystąpiła do programu mentorskiego “Lean in STEM”  skierowanego do młodych kobiet, które planują karierę w dużych firmach, nauce czy świecie technologii. Jej podopieczną została Joanna Maraszek, koordynatorka „Projektu Tadżykistan”. Obie Panie rozpoczęły współpracę – przedstawicielka Schneider Electric udzieliła wówczas  wsparcia w zarządzaniu tym dużym i międzynarodowym przedsięwzięciem, które trwa do dziś.

– W Schneider Electric prowadzimy wiele działań skierowanych do ambitnych studentów, którzy już na etapie nauki chcą angażować się w projekty, które nie tylko będą rozwijającą przygodą, ale także pozwolą im zrobić coś dobrego dla świata i lokalnych społeczności. Dodatkowo w „Projekcie Tadżykistan” wspieramy kobiety, które pragną odnieść sukces w branży energetycznej. Bycie mentorką dla Joanny Maraszek, która koordynuje projekt łączący tak bliskie Schneider Electric idee, to dla mnie ogromna przyjemność i wyróżnienie. Jako Schneider Electric cieszymy się, że możemy także wspierać cały zespół projektowy w finałowym etapie tego przedsięwzięcia, w trakcie wyjazdu do Duszanbe i wspólnie przyczynić się do poszerzania wiedzy o alternatywnych źródłach energii. – podsumowuje Katarzyna Makówka-Zaparty.