Dzień Babci i Dzień Dziadka przy lekturze i w towarzystwie najmłodszych? W najbliższy czwartek 21 stycznia zabrzański Zakład Opiekuńczo–Leczniczy „Pomocna Dłoń” już po raz czwarty organizuje akcję „Czytajmy Babciom i Dziadkom”. W tym roku do wspólnego czytania przyłączają się też inne zabrzańskie placówki opiekuńcze.

Zakład Opiekuńczo–Leczniczy „Pomocna Dłoń” (ZOL) należy do Szpitala Miejskiego w Zabrzu. To jedna z najlepszych tego typu placówek w regionie. ZOL pomaga osobom, które choć nie wymagają pobytu w szpitalu, to jednak ze względu na stan zdrowia i wiek powinny być pod stałą, profesjonalną opieką pielęgniarską. W zabrzańskim ZOL przebywają też osoby samotne oraz wracające do zdrowia po przebytych zabiegach i operacjach.

W czwartek 21 stycznia pensjonariuszy tej placówki odwiedzą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 17 im. Bohaterów Westerplatte w Zabrzu. Po raz czwarty przy lekturze spędzą Dzień Babci i Dziadka z mieszkańcami „Pomocnej Dłoni”. Tym razem uczniowie będą czytać seniorom bajki Waldemara Cichonia, autora serii książek o przygodach kota Cukierka. Jak co roku będzie też czas na wspólną rozmowę oraz tradycyjny pyszny tort świąteczny.

– Ten dzień to prawdziwe święto dla pensjonariuszy ZOL-u. Nasi podopieczni czekają na to wydarzenie, przygotowują się do niego, niektórzy specjalnie z tej okazji korzystają z usług fryzjera. Zyskują też najmłodsi, bo takie akcje integrują. Dzieci towarzyszą naszym pensjonariuszom, poznają różne oblicza starości. W ten symboliczny sposób chcą podziękować wszystkim babciom i dziadkom za ich trud i poświęcenie w opiekę nad wnukami – mówi Elżbieta Mazuś, kierownik „”Pomocnej Dłoni”.

W tym roku za sprawą Zespołu ds. Promocji Zdrowia przy Urzędzie Miejskim w Zabrzu do akcji przyłączyły się inne zabrzańskie domy pomocy społecznej. – To tylko potwierdza, jak potrzebna, wartościowa i autentyczna jest ta inicjatywa. Żyjemy w czasach ciągłego pośpiechu, często brakuje czasu nawet dla najbliższych. Czasem jednak warto zwolnić, pomyśleć o innych, dać coś z siebie. Nasza akcja temu właśnie służy – mówi Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Wspólne czytanie odbędzie się w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym „Pomocna Dłoń” w Zabrzu, przy ul. Janika 18 w czwartek 21 stycznia. Początek o godz. 11:00
***

Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o. o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. Szpital dysponuje 410 łóżkami, funkcjonują w nim oddziały: Chorób Wewnętrznych, Neurologii, Dermatologii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, Oddział Położniczo-Ginekologiczny, Patologii Ciąży, Ginekologii Onkologicznej, Endokrynologii Ginekologicznej oraz Oddział Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo– Leczniczy, Poradnia Medycyny Pracy a także Centrum Edukacji Okołoporodowej. W 2011 roku Szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Szpital posiada certyfikaty „Szpitala bez bólu”, „Certyfikat jakości ISO 9001″ oraz „Szpitala promującego zdrowie”, a także tytuł „Perły Medycyny”.