„Miedź – materiał przyszłości” to tytuł wystawy plenerowej, którą do końca lipca będzie można oglądać na ulicy Świdnickiej. Jest to kolejna ekspozycja organizowana przez Europejski Instytut Miedzi. Wśród prezentowanych obiektów pojawi się m.in. wrocławskie Hydropolis. Jako jedyne reprezentuje Polskę w ścisłym finale prestiżowego konkursu Copper in Architecture.

Wystawa zlokalizowana będzie w części ul. Świdnickiej prowadzącej od Rynku do dawnego przejścia podziemnego. Złoży się na nią kilkadziesiąt fotografii prezentujących różnorodne formy i zastosowania metalu. Miedź towarzyszy ludzkości niemal od początków jej historii i posiada wiele pożądanych właściwości. Od wieków wykorzystuje się ją w budownictwie, architekturze, w rzemiośle do wyrobu przedmiotów codziennego użytku i ozdób oraz do produkcji monet, a współcześnie przede wszystkim w przemyśle. – Chcemy pokazać szeroki wachlarz zastosowań miedzi. Jednocześnie w atrakcyjny sposób opowiadać o niezwykle ważnej roli, jaką miedź odgrywa w innowacyjnych technologiach i branżach takich jak teleinformatyka, odnawialne źródła energii czy ochrona zdrowia – mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi, organizatora wystawy. Proekologiczny transport publiczny, e-mobilność czy higieniczne powierzchnie dotykowe nie byłyby możliwe bez specyficznych właściwości miedzi. A efektowne, wielkoformatowe zdjęcia i krótkie opisy w języku polskim i angielskim będą w przystępny sposób przybliżać tę tematykę nie tylko mieszkańcom Wrocławia, lecz również licznie przybywającym do stolicy Dolnego Śląska turystom.

Wystawa „Miedź – materiał przyszłości” prezentowana będzie od 14 do 31 lipca br. W tym roku zbiegnie się ona z odbywającymi się we Wrocławiu igrzyskami The World Games 2017. Sportowe wydarzenie na pewno przyciągnie kibiców z całego świata. To dodatkowy impuls do pokazania w przestrzeni publicznej piękna miedzi i jej stopów. Organizatorzy przygotowali plansze prezentujące m.in. zwycięskie prace uczestników międzynarodowego konkursu „Copper and the Home” oraz architektoniczne projekty, które znalazły się w finale prestiżowej rywalizacji „Miedź w architekturze”. – W gronie ośmiu finalistów jest wrocławskie Hydropolis, co nas bardzo cieszy. Zachęcamy, aby głosować na wybrany obiekt. Na planszy można znaleźć QR kod prowadzący do konkursowej witryny. Wśród uczestników zostanie rozlosowana nagroda: iPad mini – zapowiada Michał Ramczykowski.