Doradcą finansowym czy kredytowym w dzisiejszych czasach może być każdy, być może zmieni to w jakiś sposób ustawa o kredycie hipotecznym, ale póki co jest to zawód wolny, do którego nie potrzeba żadnych większych kwalifikacji czy egzaminów. Doradca finansowy jest przede wszystkim sprzedawcą i nie należy mylić go z doradcą inwestycyjnym, który jest fachowcem, posiadającym licencję Komisji Nadzoru Finansowego. Dlatego wybierając doradcę finansowego musisz uważać, być może ma umowę podpisaną z bankami i za namówienie Ciebie do jakiegoś produktu zostaje sowicie wynagrodzony. Oczywiście nie można przeczyć, że w tym zawodzie nie zdarzają się fachowcy, dlatego też w tym artykule podamy Ci wskazówki, w jaki sposób wybrać doradcę finansowego.

  1. Szukaj specjalistów

Jedyną możliwością, aby zwyczajnego sprzedawcę ominąć jest znalezienie specjalisty, kogoś profesjonalnego i mającego odpowiednie doświadczenie, dlatego wypytaj doradcę o to, jakie doświadczenie posiada. Rzadko bywa, aby jakiś specjalista orientował się we wszystkich produktach finansowych, bowiem najczęściej w czymś się specjalizuje np. w kredytach hipotecznych, taka osoba zawsze ma rękę na pulsie i wie gdzie znajdują się najlepsze oferty.

  1. Pytaj wśród znajomych

Najlepiej jest znaleźć oczywiście kogoś, kto jest polecany przez innych, dlatego nie bój się pytać wśród znajomych, być może oni już znaleźli profesjonalnego doradcę do swoich finansów. Pamiętaj jednak o tym, żeby odpowiednio wszystko zweryfikować.

  1. Zapytaj doradcę o zadowolonych klientów

Finanse to niezwykle ważna sfera życia, dlatego zadawaj doradcy jak najwięcej pytań, w tym o kontakt do zadowolonych klientów. Poproś go o namiary do tych osób, które są usatysfakcjonowane z jego usług. Zauważ podczas tego styl działania doradcy, powinien najpierw zapytać swoich klientów o to, czy może podać na nich namiary lub poprosić ich o telefon do Ciebie. Ostatecznie może też przekazać Ci słuchawkę podczas rozmowy.

  1. Doradca powinien być niezależny

Ta wskazówka jest niezwykle ważna. Otóż doradca zależny finansowo od banków i innych instytucji nigdy nie będzie Ci polecał produktów dobrych, tylko takie, które musi wcisnąć. Dlatego też rozglądaj się jedynie za doradcami niezależnymi.

  1. Jakość komunikacji

Doradca powinien mówić do Ciebie prostym językiem – prostym oczywiście nie znaczy, że prostackim. W każdym razie, jeśli zauważysz, że Twój doradca kręci, mówi zawiłym językiem to uciekaj.

  1. Udawaj głupszego niż jesteś

Cóż takie zachowanie może Ci niezwykle pomóc. Dlaczego? Otóż w ten sposób będziesz mógł zauważyć czy Twój doradca nie wykorzystuje Twojej „głupoty” na własną korzyść.

Nadal nie wiesz gdzie szukać doradcy finansowego? Dowiedz się więcej na: http://direct.money.pl/doradcyfinansowi/.