Jak pokazują statystyki nawet 70 proc. Polaków zauważa potrzebę gromadzenia oszczędności, jednak regularne oszczędzanie deklaruje niewiele ponad 50 proc. rodaków. Wśród nich przeważają osoby odkładające pieniądze na koncie oszczędnościowym. Czy jest to jednak dobry sposób na generowanie zysków?

Szacuje się, że ponad 30 proc. Polaków wybiera konta oszczędnościowe. Decydując się na takie rozwiązanie, dobrze jest sprawdzić najpierw ranking tego typu produktów bankowych, by dokonać słusznego wyboru. Warto zajrzeć choćby na stronę https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych, która da ogólny obraz opłacalności różnych kont oszczędnościowych. Trzeba bowiem mieć świadomość, że te produkty bankowe mają swoje wady i zalety.

Niskie oprocentowanie

Stojące w miejscu stopy procentowe przekładają się bezpośrednio na niskie oprocentowanie. W efekcie konta oszczędnościowe nie pozwalają wygenerować wysokich zysków, ale… wystarczy skorzystać z promocyjnie oprocentowanych rachunków, dzięki którym można wypracować wyższe niż standardowo odsetki.

Przykładem jest Konto Zośka dostępne w ofercie Idea Banku. Decydując się na ten rachunek, można liczyć na oprocentowanie, którego wysokość zbliżona jest do oprocentowania lokat. Klienci mają szansę uzyskać nawet 2,25% w skali roku, jeśli spełnią kilka prostych warunków, np. utrzymać saldo na odpowiednim poziomie (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-zoska).

Brak ryzyka utraty kapitału

Decydując się na konto oszczędnościowe, nie istnieje żadne ryzyko utraty kapitału z winy banku. Nawet, jeśli dojdzie do jego niewypłacalności, depozyty zgromadzone na rachunku wypłaca Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Pewność zysków

Konto oszczędnościowe to rozwiązanie, które daje pewność zysków. Pieniądze zgromadzone na rachunku cały czas pracują – bez względu na to, czy część środków została wypłacona. Nie musisz więc obawiać się, że stracisz wypracowane do tej pory odsetki, jeśli wykonasz przelew wychodzący na dowolne konto.

Warto przy tym mieć świadomość, że w większości banków istnieje możliwość wykonania tylko jednego darmowego przelewu, zaś pozostałe są płatne. Chcąc wypłacać częściej, warto poszukać alternatywnych rachunków. Przykładowo, posiadając Konto Zyskowne można wykonywać przelewy online bez żadnych ograniczeń (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-zyskowne).

Możliwość wpłacania niewielkich kwot

Rachunek oszczędnościowy to świetne rozwiązanie dla osób, które są na początku drogi związanej z gromadzeniem kapitału. Nie trzeba posiadać bowiem dużych środków pozwalających na otwarcie rachunku, jak w przypadku lokaty. Oszczędzanie można zacząć nawet od 100 zł.

Dowolna wysokość i częstotliwość wpłat

Decydując się na konto oszczędnościowe, jego właściciel sam decyduje o wysokości i częstotliwości dokonywanych wpłat. Nie trzeba przy tym zachowywać regularności – można w danym miesiącu wykonać kilka przelewów, a przez kilka kolejnych nie wpłacić nic. Warto jednak mieć świadomość, że to systematyczność jest kluczem do zbudowania dobrego zaplecza finansowego.

Konto oszczędnościowe, chociaż ma kilka wad, warto założyć. Korzyści z takiego rozwiązania jest znacznie więcej. Zdecyduj się na rachunek oszczędnościowy i przekonaj się o jego możliwościach.