Historia kredytowa każdego Polaka trzymana jest w Biurze Informacji Kredytowej, które gromadzi informacje na temat zobowiązań kredytowych klientów banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych. Dane te mogą być pozytywne lub negatywne, chociaż jedną z najgorszych opcji przy staraniu się o kredyt jest brak jakiejkolwiek historii kredytowej. W jaki sposób zapewnić sobie dobrą historię kredytową? Tego dowiecie się w naszym artykule.

Nasza historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej to tak naprawdę punktacja (scoring), który jest nam przyznawany od wzięcia pierwszej pożyczki, kredytu, sprzętu na raty itp. Za co przyznawane są nam punkty, a za co odejmowane? Co bierze pod uwagę BIK?

 • skłonność do zadłużania się,
 • terminowość spłaty zobowiązań,
 • przekraczanie limitów na karcie kredytowej,
 • scoring zależy też od osób do nas podobnych, czyli np. pewnej grupy wiekowej 30-35 i tego jak oni się zadłużają. Wszystko zależy od tego jaka jest średnia wiarygodność danej grupy wiekowej.

Co obniża scoring?

 • opóźnione spłacanie zobowiązań,
 • ilość kredytów, z których spłatą się spóźniasz,
 • wysokość kwoty, z której spłatą się spóźniasz,
 • okres niespłacania kredytu,
 • przekraczanie limitu kredytowego,
 • kwota na jaką przekraczasz limit kredytowy.

Scoring w BIK-u przedstawiany jest na dwa sposoby – gwiazdkami, których może być maksymalnie 5, oraz punktacją – minimalna 192, maksymalna 631.

Dlaczego warto mieć dobrą historię kredytową?

Dobra historia kredytowa pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy przy większych zobowiązaniach. Dlatego też warto ją zacząć budować jak najwcześniej. Co możesz zyskać mając pozytywną historię kredytową?

 • bank obniży Ci marżę kredytu,
 • bank obniży Ci prowizję,
 • ogólne lepsze warunki kredytu.

Jak budować historię kredytową?

Budowanie historii kredytowej wcale nie musi być trudne, ani drogie. Zacznij od rzeczy najprostszych.

Karta kredytowa, linia odnawialna na koncie ROR

Wiele osób obawia się kart kredytowych, ze względu na zasłyszane historie, w których ludzie przez karty kredytowe wpadali w kłopoty finansowe. Karta kredytowa wcale nie jest dziełem szatana, po prostu trzeba jej umieć używać, a stanie się dla Ciebie darmowym kredytem krótkoterminowym, na którym jeszcze możesz zarobić. W dodatku jest jednym z najprostszych sposobów na budowanie historii kredytowej. Pamiętaj tylko o okresie bezodsetkowym i spłacaniu całych kwot zadłużenia.

Podobnie jest z liniami odnawialnymi na koncie ROR, które są tak naprawdę przyznanym przez bank limitem kredytowym, na Twoim koncie. Kredyt taki jest nisko oprocentowany, gdyż zabezpieczają go wpływy na konto, a dodatkowo odsetki naliczane są jedynie od kwoty, którą faktycznie weźmiesz ponad to, co jest Twoje.

Sprzęt na raty

Jak w tytule branie sprzętu na raty jest jednym z najlepszych sposobów na polepszenie swojej zdolności kredytowej. Dlaczego? Otóż często występują promocyjne raty 0% i wtedy warto po wszelki potrzebny nam sprzęt sięgać. Po pierwsze nic nie zapłacisz ponad kapitał, który będziesz winny, a po drugie nie naruszysz zbytnio swojego budżetu, budując tym samym swoją wiarygodność kredytową. To nic, że możesz zapłacić pieniędzmi za odkurzacz, weź go na raty.

Wszelkie zobowiązania kredytowe jak najbardziej budują Twoją wiarygodność kredytową, pamiętaj jednak o tym, że kiedy będziesz chciał wziąć większy kredyt, jak kredyt mieszkaniowy, wszystkie zobowiązania, które aktualnie posiadasz będą obniżać Twoją zdolność kredytową, także przed podjęciem rozmów z bankiem, pozbądź się zbędnych zobowiązań oraz oblicz orientacyjną wartość przyszłego kredytu (zobacz kalkulator zdolności kredytowej).