Getin Bank objął mecenatem nowatorski projekt Teatru Śląskiego „KatoDebiut”, którego celem jest stworzenie młodym artystom przestrzeni do pracy twórczej pod okiem doświadczonych mentorów. Efektem działań tegorocznej grupy debiutantów jest sztuka „Elling” Axla Hellsteniusa w reżyserii Michała Wawrzeckiego, którą można oglądać na Scenie w Malarni. Zaangażowanie w inicjatywę to element szerszego programu Getin Banku, którego celem jest wsparcie projektów realizowanych przez młodych i zdolnych przedstawicieli świata kultury oraz nauki.

 

Sztuka „Elling” Axla Hellsteniusa na podstawie powieści norweskiego pisarza Ingvara Ambjørnsena „Bracia krwi” to historia dwóch nieprzystosowanych do życia dorosłych mężczyzn, którzy wprowadzając się do wspólnego mieszkania, postanawiają zacząć wszystko od nowa. Opowieść o zderzeniu z rzeczywistością, trudnej sztuce podejmowania decyzji i codziennych wyborach do tego stopnia zainteresowała młodego reżysera Michała Wawrzeckiego, że postanowił poświęcić jej swój debiutancki spektakl. Przedstawienie jest również debiutem trzech scenografek, studentek katowickiej Akademii Sztuk Pięknych: Natalii Sieradzon, Kamili Strzeszewskiej i Katarzyny Wieczorek. Natomiast w głównych bohaterów wcielają się znani widzom, doświadczeni aktorzy Karina Grabowska, Katarzyna Kowalczuk, Natalia Jesionowska, Wiesław Kupczak i Andrzej Warcaba. Opiekę artystyczną nad przygotowaniem spektaklu sprawowali scenarzystka i reżyserka Beata Dzianowicz oraz reżyser Grzegorz Kempinsky. Mecenat nad wydarzeniem objął Getin Bank.

 

W ramach projektu „KatoDebiut”, w każdym sezonie teatralnym jedna ze scen Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach będzie oddana do dyspozycji młodym twórcom. Sztuka „Elling”, która powstała w pierwszej edycji inicjatywy miała swoją premierę 30 maja 2014 roku na Scenie w Malarni. Kolejne spektakle zostały zaplanowane na 7, 8, 14 i 15 czerwca 2014 na godz. 19.

 

Inicjatywa Teatru Śląskiego jest jednym z wielu projektów skierowanych do utalentowanych, młodych ludzi, w które angażuje się Getin Bank. Kolejną po „KatoDebiucie” inicjatywą teatralną objętą mecenatem Banku będzie zaplanowana na 27 czerwca inscenizacja sztuki „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Artura Tyszkiewicza. Spektakl zostanie wystawiony w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.