W czasach wszechobecnego postępu technologicznego oraz coraz bardziej postępującej informatyzacji nawet rynek walutowy w internecie się rozrasta. Podobnie jak w tradycyjnych kantorach, w kantorach online możemy dokonać wymiany walut, przewaga tych internetowych to przede wszystkim fakt, że aby dokonać transakcji nie musimy w ogóle wychodzić z domu. Dlaczego powinniśmy się zainteresować kantorami online? Otóż po to, aby zredukować koszty. Wymiana pieniędzy w kantorze tradycyjnym czy w banku wiążą się z wysoką prowizją.

Jak zacząć korzystać?

Aby zacząć korzystać z kantorów internetowych niezbędna będzie najpierw rejestracja na stronie danego kantoru. Po rejestracji należy uzupełnić swój profil podając dane adresowe oraz kontaktowe. Trzeba podać także numery kont bankowych – złotówkowego oraz walutowego. Czas wymiany trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, a realizacja transakcji zależy przede wszystkim od banku, w którym posiadacie konta. W kantorach internetowych oszczędza się przede wszystkim czas oraz pieniądze. Różnica między ceną kupna a sprzedaży w kantorach online jest niższa niż w kantorach stacjonarnych czy bankach.

Na czym kantor online zarabia?

Kantory internetowe zarabiają pieniądze na różnicach między kursami, przy dużych transakcjach jest to bardzo opłacalne zarówno dla kantoru, jak i klientów. Jeżeli komuś zdarzyło się zapłacić dodatkową opłatę to nie jest ona pobierana przez kantor, a przez bank, który nie jest na liście zdefiniowanych banków w kantorze.

Zalety kantoru online

  1. Niższe koszty wymiany jednej waluty na drugą.
  2. Bezpieczeństwo transakcji. Kantory, aby działać na rynku muszą mieć pozwolenie od NBP oraz są nadzorowane przez KNF.

Jak sprawdzić czy kantor internetowy jest bezpieczny?

  1. Wyszukaj dane kontaktowe kantoru na jego stronie

Sprawdź czy kantor, z którego chciałbyś korzystać posiada zakładkę Kontakt lub O nas. Jeśli pojawia się tam jedynie formularz kontaktowy lub adresy e-mail, powinno być to dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym. Najlepiej jak firma ma na stronie wszystkie swoje dane.

  1. Jak długo działa kantor internetowy?

Kiedy posiadasz dane firmy, możesz sprawdzić jak długo ona działa. Dane dla jednoosobowych działalności gospodarczej czy spółek cywilnych sprawdzisz w CEIDG. Dane spółek z o.o., spółek jawnych, akcyjnych oraz komandytowych w KRS.

  1. Wyszukaj kantor internetowy w Rejestrze Działalności Kantorowej

Organem prowadzącym rejestr jest Prezes NBP. Jeśli kantor, którym jesteś zainteresowany istnieje w tym rejestrze to bardzo dobry znak, gdyż podlega on nadzorowi NBP.

  1. Sprawdź czy kantor jest nadzorowany przez KNF

Wszystkie kantory podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, zatem jeśli wybrany przez Ciebie kantor na liście się nie znajduje to zrezygnuj z jego usług.

Bezpieczne kantory internetowe znajdziesz na: http://direct.money.pl/kantor-internetowy/.