Konto osobiste to jedno z podstawowych narzędzi finansowych, którym posługujemy się na co dzień. Jest to instrument bardzo istotny, gdyż to na nim trzymamy swoje pieniądze, a czasem też oszczędności, dodatkowo dzięki niemu zarządzamy swoimi finansami. Wybierając konto osobiste zależy nam przede wszystkim na łatwej dostępności do swoich pieniędzy, a także jak najmniejszych ponoszonych kosztach. Jak więc wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Przed założeniem konta, zastanów się, jaki rodzaj bankowości by Ci odpowiadał, czy byłaby to bankowość internetowa czy tradycyjna. Jest to bardzo istotna sprawa, gdyż musisz tu zwracać uwagę na całkowicie odmienne elementy.

 

Tutaj sprawdź porady finansowe.

 

Bankowość tradycyjna

Zakładając, że wybierasz bankowość tradycyjną, na pewno chciałbyś, aby oddział banku znajdował się jak najbliżej Twojego miejsca zamieszkania, dodatkowo zwrócisz uwagę na godziny otwarcia oddziału tak, abyś miał czas odwiedzić bank po godzinach pracy, istotnym będzie także sama aranżacja placówki, gdyż każdemu klientowi tradycyjnej bankowości zależy na tym, aby kolejki były jak najmniejsze, pytanie więc czy oddział posiada oddzielne okienko do wpłat i wypłat.

Bankowość elektroniczna

Przy bankowości elektronicznej sprawa wygląda nieco inaczej. Tu będziesz zwracać uwagę na to, czy portal transakcyjny jest funkcjonalny i dostępny, czy bank posiada aplikację na smartfona, czy przelewy, które wykonujesz są darmowe oraz czy w razie problemów masz ciągły kontakt z linią konsultacyjną banku.

Najważniejsze są jednak koszty konta, bez względu na to czy będzie to konto internetowe czy tradycyjne.

Koszty konta osobistego

Wiele banków pozwala dziś na korzystanie z bankowości elektronicznej za darmo. W tzw. kontach za zero złotych, możesz robić przelewy za darmo, nie płacisz prowizji za kartę czy prowadzenie konta, a także za wypłaty z bankomatów. Prawdziwe okazje za 0 zł należą do rzadkości, są one najczęściej obarczone różnego rodzaju warunkami.

Najczęściej, aby posiadać konto za zero złotych w większości banków będziesz musiał spełnić pewne wymagania. Jednym z nich może być przelewanie co miesiąc wynagrodzenia na konto w danym lub kwota minimalną, którą należy na konto przelać. Innym sposobem na darmowe konta mogą być płatności kartą, w zależności od banku może być liczona minimalna suma transakcji lub liczba transakcji.

Banki proponują klientom często darmowe korzystanie z bankomatów lub płatne wypłaty z wszystkich bankomatów w kraju. Łatwym sposobem na korzystanie z darmowych bankomatów może być to czy dany bank posiada funkcjonalność BLIK, dzięki któremu bez karty, wypłacimy pieniądze w bankomatach Euronet, PKO, mBank, BZW BK, Alior Bank i innych.

Konta tradycyjne mogą być nieco droższe od kont internetowych. Na koncie internetowym transakcji dokonujemy sami, tradycyjne konto nam niestety na to nie pozwala, a za wynagrodzenie doradców w banku czy ceny najmu oddziału banku, ktoś musi zapłacić.

Wybierając konto bankowe pamiętajmy o tym, aby było one dopasowane do naszych potrzeb. Decydujmy się tylko na to co spełnia nasze wymagania, przecież chodzi tu on nasze finanse.