Od niedawna można zaobserwować, że branża bankowa preferencyjnie traktuje przedstawicieli wolnych zawodów, a w szczególności lekarzy. Okazuje się, że lekarze są najlepszymi klientami dla banków, ponieważ w ich przypadku spłacalność kredytów lub pożyczek jest blisko 100 procentowa. Banki i instytucje poza bankowe, walczą o klienta proponując coraz bardziej korzystne warunki.

Kredyt dla lekarza w banku

Pomimo preferencyjnych warunków, jest już trochę trudniej, niż kilka lat temu w uzyskaniu kredytu dla lekarzy. Wiąże się to z ograniczeniami wprowadzonymi przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ograniczone zostało udzielanie kredytów na samo oświadczenie o dochodach, bez przedstawiania wyników finansowych. Do niedawna wystarczyło pisemne, lub ustne oświadczenie o zarobkach, dziś będą potrzebne dodatkowe dokumenty, które potwierdzą dochody.  Lekarze w bankach mogą liczyć na kwoty pomiędzy 200 a  300 000 zł.

Pożyczka dla lekarza na oświadczenie

Na rynku działa kilka firm pożyczkowych na które KNF nie ma wpływu, a one chętnie udzielają pożyczek dla lekarzy na oświadczenie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla lekarzy – dzięki temu mogą oni liczyć na dużo większe kwoty niż w bankach. W dodatku sama procedura udzielenia finansowania jest dużo prostsza i szybsza. Warto również wiedzieć że niektóre z nich bez problemu akceptują kilkudniowe opóźnienia w spłacie, za co w banku lekarz może w banku dostać odmowę.

Pieniądze z banku czy poza bankiem?

Lekarze coraz częściej korzystają z usług firm poza bankowych. „Starałem się o kredyt w banku, ale ze względu na ograniczony zasób czasu i dużo niższą kwotę, wybrałem firmę pożyczkową z prywatnym kapitałem. Jak dla mnie banki wymagają zbyt dużej ilości dokumentów” – mówi dr Andrzej, dermatolog z Warszawy.

„Oferty pożyczkowych firm poza bankowych skierowanych do lekarzy są bardziej atrakcyjne w porównaniu do banków. Zaczynając od większych kwot do uzyskania, po szybkość realizacji aż po wysoką przyznawalność i większą dostępność” – dodaje Piotr Wójcik z medikfinance.pl