Własne mieszkanie to marzenie większości z nas, kupno,  wyposażenie i aranżacja własnych czterech kątów,  to coś, co każdy powinien zrobić w życiu. Jednak nieruchomości charakteryzują się bardzo wysokimi cenami, często nieosiągalnymi wręcz dla większości społeczeństwa. Dlatego też, tak wielu z nas decyduje się na skorzystanie z pomocy banku i zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jest to rozwiązanie idealne dla tych, którzy pragną zamieszkać już na swoim, jednak trzeba pamiętać, że raty takiego kredytu przyjdzie nam spłacać latami.

Jeżeli jednak zdecydujemy się już na kredyt hipoteczny, należy się zastanowić czy w ogóle mamy szanse na jego przyznanie. Każdy bank ma własne zasady, aby sprawdzić czy potencjalny klient jest godny zaufania i czy będzie w stanie spłacać wyliczone mu raty. Największe znaczenie ma jednak to na jakiej podstawie otrzymujemy wynagrodzenie. Oto informacje dla osób, które chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny pracując w oparciu o umowy cywilno – prawne.

Umowa zlecenie lub dzieło a kredyt hipoteczny

Coraz więcej  osób jest zatrudnionych na tej właśnie podstawie, na okres nieokreślony. Oczywiście i oni mogą liczyć na przyznanie kredytu hipotecznego, jednak trzeba mieć na uwadze, że zanim bank zadecyduje o przyznaniu nam kredytu, musi dokładnie sprawdzić naszą sytuacje finansową i zdolność kredytową. Pod uwagę będą brane nasze miesięczne dochody, wcześniejsze kredyty, koszty utrzymania i długość stażu. Nie ma co ukrywać, że najprzychylniejszym okiem banki patrzą na osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, jednak nie jest to konieczność. Trzeba jednak liczyć się z dodatkową weryfikacją.

Więcej na temat kredytów hipotecznych i wymagań jakie stawiają banki znajdziesz tutaj.

Czas pracy ma znaczenie

Jeżeli planujecie zmieniać miejsce zatrudnienia, pamiętajcie, że w przypadku umowy o dzieło i kredytu hipotecznego ogromne znaczenie będzie miał czas pracy. Żaden bank nie przyzna hipoteki osobie, która w oparciu o umowę cywilno – prawną pracuje zaledwie od kilku miesięcy. Znaczenie ma też staż i doświadczenie w danym zawodzie, gdyż będą one swego rodzaju gwarantem znalezienia ewentualnego zatrudnienia.

Co z dokumentami?

Zasadnicza różnica pojawia się tylko w przypadku dokumentów dochodowych, osoby które pracują w oparciu o umowę cywilnoprawną, będą musiały dostarczyć do banku:

  • Deklarację PIT-37 (razem z potwierdzeniem przyjęcia go przez Urząd Skarbowy)
  • Świadectwo pracy (w przypadku zmiany pracy w ostatnim okresie)
  • Umowy z obecnym pracodawcą.

Oczywiście poza dokumentami dochodowymi będziemy musieli dostarczyć także komplet dokumentów osobowych i tych, które dotyczą nieruchomości.