163087663Dzień Matki to wyjątkowe święto. Jego początki sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian, którzy szczególnym kultem otaczali matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W wielu krajach jest to święto narodowe. W tym dniu dzieci, te małe i te duże, dają szczególny wyraz wdzięczności oraz szacunku dla mam i okazują, jak ważne są w  ich życiu. My z tej okazji chcielibyśmy sprawdzić, jak bardzo „domowe ognisko”, a zwłaszcza jego finanse zależne są od mam.

Pracują zawodowo i wychowują dzieci, dbają o wszystkich domowników, wykonują przy tym szereg obowiązków: gotują, sprzątają, robią zakupy, dbają o „ciepło domowego ogniska” poświęcając na to średnio aż 30 godzin tygodniowo. A na dodatek zarządzają domowym budżetem. Za swoją pracę zawodową otrzymują wynagrodzenie niższe od mężczyzn (przeciętnie o ok. 20%), jednak to one odpowiadają za 2/3 wydatków konsumpcyjnych.

W naszej mentalności pokutuje mit, że kobiety są z natury rozrzutne i wielu zakupów dokonują pod wpływem emocji narażając tym samym finanse domowe. Mit przestarzały, pochodzący jeszcze z czasów gdy kobiety nie miały prawa głosu, a cały ich majątek należał do mężczyzn. Jednakże jak wynika z cyklicznego raportu BIK Kredyt Trendy, to panowie są bardziej skłonni trwonić pieniądze… zwłaszcza nie swoje. Mężczyźni w wieku 25-34 lat otwierają o 44% więcej rachunków kart kredytowych niż ich rówieśniczki, z o wiele wyższym limitem kredytowym. Panowie również częściej sięgają w sklepach po magiczny plastik i podejmują więcej ryzykownych inwestycji.

To kobiety trzymają domowy budżet w ryzach, świadomie nim zarządzając, podejmując bezpieczne decyzje długoterminowe, unikając ryzyka. 76,9% z nich zawsze skrzętnie kontroluje przychody i wydatki oraz lubi wiedzieć ile pieniędzy w danym momencie posiada. 60% kobiet preferuje produkty obarczone najmniejszym ryzykiem, nawet, gdy potencjalny zysk jest niewielki. Przed podjęciem ważnych decyzji finansowych konsultują się ze znajomymi (35,6%) lub specjalistami (33,6%). Dzięki dobremu przygotowaniu oraz rozsądnym decyzjom, ponad połowa z nich jest przekonana że nie grożą im, ani ich najbliższym poważne kłopoty finansowe.

Najważniejszym celem dla Pań jest bezpieczeństwo rodziny, także pod względem finansowym. Stąd też właśnie u nich występuje duża skłonność do bezpiecznego lokowania pieniędzy, głównie na bezpiecznych i gwarantowanych lokatach. Rzadko przejawiają skłonności do ryzykownych i agresywnych zachowań inwestycyjnych, bojąc się że mogą utracić ciężko zarobione pieniądze.

Moje doświadczenia zdobyte podczas pracy z klientami, dotyczące podejścia do finansów Polek – zwłaszcza matek – są doskonałym odzwierciedleniem wyników badań.” – mówi Aleksandra Krawczyk, VIP Consultant Partners Financial Services Polska S.A. – „Podczas każdego spotkania to właśnie Pani domu, zainteresowana jest w głównej mierze tematyką ubezpieczeń, a co za tym idzie ochrony rodziny. Zagwarantowanie stabilności finansowej jest w większości przypadków priorytetem. Drugim bardzo ważnym zagadnieniem dla Pań jest budowanie kapitału na zapewnienie jak najlepszych warunków swoim dzieciom – opłacenie studiów, zakup pierwszego mieszkania czy też samochodu. Podczas gdy Pan domu skupia się na pomnażaniu majątku poprzez inwestowanie, często agresywne i ryzykowne, Pani domu zapewnia stabilizację i ochronę.” – dodaje. – „Często też skupione na dzieciach i rodzinie, zapominają o sobie, o własnej przyszłości, oszczędnościach na emeryturę, co niestety mnie martwi. Wielokrotnie przypominam im, że należy znaleźć równowagę pomiędzy oszczędzaniem i wydatkami, przyszłością dzieci i własną. ”

Rola kobiet w zarządzaniu finansami polskich rodzin jest niedoceniana. Każda kobieta, a tym bardziej matka, podejmuje codziennie szereg świadomych decyzji finansowych mających na celu zabezpieczenie bytu całej rodzinie. Wykazuje się przy tym przezornością i długofalowym spojrzeniem. Chroni swoje dzieci i rodzinę na każdy znany sposób, zapominając o sobie. W tym wyjątkowym dniu chylimy czapki z głów przed wszystkimi mamami i życzymy im zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności.