Jedne z największych globalnych instytucji finansowych zaufały polskiej firmie z branży finansowo technologicznej (Fintech). Z rozwiązań Metrosoftu korzystają banki i fundusze kapitałowe w Wielkiej Brytanii, USA, Australii czy Hongkongu. Nowy projekt Fundsphere Terms ma szansę zrewolucjonizować ich pracę, skracając czas przygotowania umów dystrybucyjnych co najmniej trzykrotnie i znacząco obniżając koszty. Projekt pomyślnie przeszedł kilkumiesięczne testy a teraz inwestuje w niego Komisja Europejska.

 „Od lat pracujemy z globalnymi instytucjami finansowymi, co pozwoliło nam zauważyć problem.” – mówi Mateusz Derejski, CEO Metrosoft Polska – „Mimo gwałtownego rozwoju technologii, w branży Fintech brakuje kompleksowego rozwiązania umożliwiającego szybką i efektywną pracę nad umowami finansowymi.”

Fundusze inwestycyjne od lat posługują się papierowymi umowami, arkuszami kalkulacyjnymi lub narzędziami do zarządzania dokumentami. Łatwo jest popełnić błąd przy wprowadzaniu zmian, dlatego proces trwa bardzo długo. Dodatkowo każdą wersję dokumentu muszą szczegółowo przeanalizować prawnicy. Przygotowanie umowy (już po negocjacjach) zajmuje średnio od 3 do nawet 12 miesięcy.

Innowacyjne podejście

Fundsphere Terms pozwala skrócić ten czas do 1 miesiąca. Jest narzędziem do tworzenia, zarządzania i wymiany umów między funduszami inwestycyjnymi a ich dystrybutorami. Wykorzystuje specjalnie zaprojektowaną bazę danych, która eliminuje potrzebę posługiwania się tradycyjnymi dokumentami. Platforma pozwala obniżyć koszty i zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów ludzkich. System sam dostarcza dane do kalkulowania opłat i prowizji oraz analizuje pliki z danymi.  Firma zakończyła z sukcesem kilkumiesięczne testy u klienta, gdzie Fundsphere został włączony w przygotowywanie ponad 400 umów.

 

Zaufanie Komisji Europejskiej

 „W branży Fintech wiele rozwiązań jest testowanych za zamkniętymi drzwiami. Współpraca z największymi graczami na rynku finansowym obwarowana jest wieloma ograniczeniami np. nie wolno ujawniać nazw klientów czy szczegółów projektu. Często trudno powiedzieć czy istnieje podobne rozwiązanie dopóki nie będzie o nim głośno.” – mówi Mateusz Derejski – „Potrzebowaliśmy potwierdzenia, że to co robimy jest innowacyjne na szeroką skalę – dlatego zgłosiliśmy projekt do SME Instrumentu w Horyzoncie 2020. Fundsphere Terms znalazł się w gronie najbardziej innowacyjnych projektów w Europie.”

SME Instrument jest prestiżowym programem Komisji Europejskiej dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jego celem jest zwiększenie przewagi konkurencyjnej europejskich firm, dlatego KE inwestuje w najbardziej innowacyjne projekty, które mają szansę odnieść sukces.  Program jest jednym z mechanizmów Horyzontu 2020. W listopadowym rozdaniu SME Instrumentu Fazy 1 zostało złożonych 2057 wniosków. Jedynie 175 projektów otrzymało grant, a wśród nich zaledwie 4 koordynowane przez polskie firmy.

„Metrosoft idealnie wpisuje się w SME Instrument. Firma ma doświadczenie, międzynarodowych partnerów i jest nowoczesnym MŚP, które ciągle się rozwija. Ma na koncie kilka innowacji wdrożonych z sukcesem i wszystko wskazuje na to, że z Fundsphere Terms będzie podobnie.”  – tłumaczy Alicja Grzegorzek z Ateknea Solutions, która pomagała Metrosoft w aplikacji do programu. – „Firmy takie jak Metrosoft – stabilne i pewne swojego pomysłu –  wprowadzają innowację na rynek  i osiągają sukces bez względu na wyniki konkursu.  Takich projektów szuka KE. ”

 

Ciągły rozwój

Firma planuje dalszy rozwój platformy i dotarcie z nią do kolejnych klientów z branży finansowej. Nad każdym rozwiązaniem pracuje grono wykwalifikowanych programistów, których wkład jest niezbędny do osiągnięcia sukcesu.

Pracujemy z najlepszymi, bo nasze projekty muszą spełniać wysokie wymagania międzynarodowych funduszy. Liczy się nie tylko doświadczenie, ale też pasja i zaangażowanie. Stawiamy na dobre relacje i otwartą komunikację, bo zgrany zespół to podstawa sukcesu. W najbliższych miesiącach planujemy rekrutację programistów do biura w Krakowie, żeby wprowadzić pełną wersję Fundsphere Terms. ” – dodaje Derejski.

 

Kontakt

Mateusz Derejski Weronika Bębenek
CEO Communication Coordinator
mateusz.derejski@metrosoft.com weronika.bebenek@ateknea.com
604 405 507 668 607 018

 

O Metrosoft

Metrosoft  działa w branży fintech od kilkunastu lat, zanim jeszcze to pojęcie stało się popularne.

Firma ma biura w Krakowie oraz Nowym Jorku.

Flagowym produktem jest platforma online Fundsphere® usprawniająca dostarczanie
i prezentowanie danych i raportów oraz wykonywanie transakcji przez wszystkich uczestników funduszowego rynku inwestycyjnego, tj. zarządzających funduszem, osób operacyjnych Agenta Transferowego, dystrybutorów funduszy oraz inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych.

Z platformy korzystają codziennie globalne instytucje finansowe w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Azji i Australii.