Przed przekazaniem wierzytelności do firmy windykacyjnej należy sprawdzić, czy dochodzenie należności będzie odbywało się zgodnie z prawem, etycznie, efektywnie i bezpiecznie.

Szukajmy rekomendacji klientów

Wybierając firmę, która pomoże odzyskać długi, warto „zasięgnąć języka”. Warto sprawdzić, jakie doświadczenie ma dany podmiot. Zacznij wywiad od rodziny, przyjaciół, znajomych. Może znają firmę, z którą mają pozytywne doświadczenia. Popytaj zaufanych partnerów i kontrahentów, z którymi prowadzisz interesy. Weź pod uwagę rekomendację klientów, referencje i zdobyte certyfikaty. Opinia klientów bywa bardzo pomocna przy poszukiwaniach prowadzonych na własną rękę i jest lepsza niż najlepsza reklama. Niemal każda firma windykacyjna ma już swoją stronę internetową. Kancelarie starają się w ten sposób dotrzeć do potencjalnych klientów. Na stronach korporacyjnych znajdziesz informacje o profilu firmy i jej ofercie, o pracownikach, ich dorobku, a także doświadczeniu. Dowiesz się o rodzaju, zakresie i zasadach świadczonych usług. Czy firma działa kompleksowo, czy ogranicza się na przykład wyłącznie do windykacji sądowej? Współpraca z firmą oferującą pełen zakres usług, jak GetBack , pozwala zaoszczędzić czas i skupić wszystkie etapy działań windykacyjnych w jednym miejscu. Pamiętaj przy tym, że nie istnieje najlepsza metoda windykacji. Proces odzyskiwania należności jest ustalany indywidualnie i często modyfikowany.  Część firm na stronie www umieszcza także swój cennik.

Oko w oko z windykatorem

Przed wstępną selekcją należy zastanowić się, jakiej firmy poszukujesz. Kryterium wyboru może być różne ze względu na lokalizację, specjalizację czy rodzaj posiadanej wierzytelności. Dobrą wskazówką jest prezentowane przez zajmujące się odzyskiwaniem długów firmy doświadczenie. Aby dokonać trafnego wyboru powinieneś spotkać się z przedstawicielami firm, które bierzesz pod uwagę. Taka osoba powinna umieć konkretnie odpowiedzieć na pytania i sama zaproponować strategiczne kierunki działania. Dobra, szeroko rozumiana komunikacja to podstawa każdej współpracy. Zwróć więc uwagę czy osoba, z którą rozmawiasz, potrafi rzeczowo odpowiadać na Twoje pytania. Po takim spotkaniu powinieneś poczuć, że nawiązując współpracę zyskasz solidnego, zaufanego partnera, który pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z formalnościami i zawiłymi procedurami. Słowem – solidny windykator powinien być doradcą i podstawowym źródłem informacji o sposobach dochodzenia roszczeń.

Poprośmy o kontakty do zadowolonych klientów

Warto bezpośrednio zapoznać się z opiniami zadowolonych Klientów. Poproś więc o namiary do kilku byłych kontrahentów firm, które bierzesz pod uwagę, zadzwoń i zapytaj, czy są zadowoleni ze współpracy, jak wyglądał cały proces odzyskiwania długu w ich wypadku. Ruch ten wiele powie o podmiocie, z którym zamierzasz podpisać umowę. Pamiętaj przy tym, że bezkrytyczne przekazywanie kontaktu nie świadczy dobrze o partnerze. Przed podaniem numeru telefonu powinien on uzyskać zgodę byłego klienta na przekazanie kontaktu.

Czas to pieniądz

Przy odzyskiwaniu zadłużenia czas pełni niebagatelną rolę. Pamiętaj, że im wcześniej rozpoczniesz windykację należności, tym większą masz szansę na szybkie odzyskanie pieniędzy. Dlatego tak ważne jest, by firma, której powierzysz swoją sprawę, sprawnie podejmowała konkretne i rzeczowe decyzje, traktując przy tym Twoją sprawę indywidualnie. Obecnie firmy windykacyjne inwestują w narzędzia wspierające zarządzanie wierzytelnościami, dzięki temu szybko i skutecznie przeprowadzają kilka procesów jednocześnie bez utraty jakości. Sprawdź, czy podmiot, któremu zamierzasz zlecić odzyskanie należności, posiada odpowiednią infrastrukturę logistyczną i IT. Nowoczesne kanały technologii i komunikacji umożliwiają automatyzację prostych, rutynowych czynności. Pozwalają one na bieżąco monitorować rozrachunki z wierzycielami, opóźnienia w płatnościach, w sposób automatyczny kontrolują spłaty należności. Dobrze funkcjonujące call center potrafi wykonać tysiące połączeń w ciągu dnia. Dzięki tym narzędziom efektywność pracy zdecydowanie wzrasta. Czas prowadzenia spraw windykacyjnych w firmach, które mają dostęp do najnowocześniejszych technologii na rynku jak np. wrocławski GetBack, jest zdecydowanie krótszy.

Zaplecze

Kolejnym aspektem jest to, czy windykacja jest podstawową usługą danej firmy. Pracuj z profesjonalistami. Zarządzanie należnościami to szeroki i skomplikowany obszar usług finansowych. Od profesjonalnego windykatora wymaga się fachowej wiedzy nie tylko z obszaru prawa, ekonomii, bankowości, ale również psychologii. Dlatego tak ważne jest, by wybierając firmę windykacyjną zasięgnąć wiedzy na temat zespołu, który ja tworzy. Kompetentny zespół negocjatorów, prawników oraz współpraca z wyselekcjonowanymi kancelariami komorniczymi jest zasadniczym elementem przewagi stabilnych firm windykacyjnych nad konkurencją.

Pamiętaj, że wybór firmy windykacyjnej to bardzo ważny element strategii odzyskiwania należności. Wsparcie doświadczonego partnera o stabilnej pozycji na rynku oraz czytelnych zasadach etycznych, jest poważnym argumentem w negocjacjach z dłużnikami. Pamiętajmy też, że windykacja należności jest usługą jak każda inna. Jeśli nie będziemy zadowoleni ze swojego usługodawcy – możemy go zmienić.

Artykuł  zamieszczony dzięki uprzejmości specjalistom kancelarii windykacyjnej GetBack S.A. z oddziałem we Wrocławiu.

Zdjęcie pochodzi ze strony www.freedigitalphotos.net.