Lato w pełni, pomysłów na wyjazdy nie brakuje, co jednak zrobić w sytuacji gdy domowy budżet nie zawsze pozwala na sfinansowanie wszystkich wakacyjnych planów. Po jaki bankowy kredyt sięgnąć, o czym należy pamiętać, kiedy pieniądze dostaniemy niemal od ręki?

Banki oferują przynajmniej kilka różnych opcji na szybkie podreperowanie domowego budżetu. Warto dopasować je do swoich potrzeb. Jednym z najprostszych rozwiązań na szybkie, dodatkowe pieniądze jest pożyczka gotówkowa. Na rynku dostępnych jest wszakże wiele ofert, dlatego wybierając produkt dla siebie warto porównać nie tylko wysokość prowizji czy oprocentowania, ale także zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści, np. ubezpieczenia. Podobne zasady należy stosować decydując się na odnawialną linię kredytową w ROR, czy decydując się na zadłużanie się przy pomocy karty kredytowej.

 

Pieniądze zawczasu

– Podstawowym parametrem oceny pożyczki jest oczywiście jej cena – czyli oprocentowanie naliczane przez bank. To jednak nie wszystko. Dbając o własne interesy dobrze jednak sprawdzić wszystkie parametry oferty – mówi Michał Urbaniak, Dyrektor Departamentu Produktów Detalicznych w Banku Ochrony Środowiska. Istotną cechą jest możliwość wcześniejszej spłaty i ewentualny koszt przeprowadzenia takiej operacji. Warto o tym pomyśleć na samym początku, ponieważ w przyszłości niespodziewany zastrzyk gotówki może zakończyć naszą przygodę z pożyczką o wiele wcześniej, niż zakładaliśmy. Istotne jest też aby dokładnie przyjrzeć się przynajmniej kilku konkurencyjnym bankom.

Latem zwykle przybywa specjalnych, promocyjnych ofert, banki obniżają oprocentowanie, dokładają dodatkowe bonusy. Na przykład w Banku Ochrony Środowiska w ramach oferty specjalnej „Gotówka na Wakacje” można pożyczyć nawet do 100 tys. zł, a oprocentowanie uzależnione jest od okresu kredytowania (do 12 miesięcy oprocentowanie nominalne wynosi  7,79%), a dodatkowo Bank nie pobiera prowizji przygotowawczej. Walka o rynek po prostu z roku na rok zaostrza się, co finalnie korzystne jest dla klienta.

 

Zakupy z limitu bez limitu

Wspomniana już pożyczka w koncie czy odnawialna linia kredytowa (w zależności od banku stosowane jest różne nazewnictwo) jest rozwiązaniem długofalowym, pozwalającym zadłużać się od ręki i to bez żadnych formalności. Wysokość pożyczki w koncie, czyli kwota do jakiej możemy się zadłużać, zależy przede wszystkim od wysokości wpływów na konto i okresu posiadania rachunku.

Charakterystyczną cechą kredytu odnawialnego jest możliwość wielokrotnego wykorzystywania puli pieniędzy przyznanej przez bank, oczywiście w ramach przyznanego limitu. Kolejnym atutem są koszty. Za prawo do tej pożyczki trzeba zapłacić tylko raz w roku – prowizja to niewielki odsetek przyznanej kwoty, np. 1 proc. ale nie mniej niż 30 zł. Jeżeli nie zadłużamy się, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów – odsetki naliczane są bowiem tylko i wyłącznie od faktycznie wykorzystanej kwoty limitu.

– Limit w koncie daje jeszcze jeden komfort. Zadłużenia nie trzeba regulować w ściśle określonym czasie. Jeżeli nie przekraczamy przyznanej kwoty i utrzymujemy regularne wpływy na konto, spłatę można rozłożyć na wiele miesięcy, łagodząc w ten sposób koszt grudniowych wydatków – podkreśla Michał Urbaniak.

Rolę podobną do linii kredytowej spełnia debet lub limit debetowy oferowany również
w ramach konta. Tu jednak przyznawana przez bank kwota jest zazwyczaj o wiele niższa i musi być spłacona w określonym i z góry ustalonym czasie – w ciągu miesiąca. Korzystając z tego rozwiązania nie ma więc możliwości przebywania „na minusie” przez dłuższy czas, jak może to mieć miejsce w przypadku kredytu odnawialnego.

bulgaria2

Kredyt w karcie

– Rozwiązaniem wartym przemyślenia jest także karta kredytowa – idealne narzędzie do płatności w restauracjach, hotelach, sklepach – dodaje ekspert BOŚ.

To alternatywa szczególnie atrakcyjna zwłaszcza dla tych osób, które zaciągając kredyt pamiętają o spłaceniu go w tzw. okresie bezodsetkowym. Banki samodzielnie ustalają długość nieoprocentowanego terminu, który przekracza nawet 50 dni. Jeśli już decydujemy się na kredyt z rachunku karty pamiętajmy, że jego oprocentowanie jest zwykle wyższe niż w przypadku linii odnawialnej w rachunku osobistym. Nie zapominajmy też, że karta kredytowa z założenia służy do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych, a nie do wypłaty środków. Oczywiście zastosowanie „kredytówki” w bankomacie  w pełni umożliwia podjęcie gotówki, jednak taka transakcja oznacza natychmiastowe skorzystanie z kredytu na karcie – okres bezodsetkowy nie ma wówczas zastosowania.