Każdy rodzic od momentu urodzin dziecka chce, żeby w przyszłości jego pociecha miała jak najlepiej. W realizacji celów zawodowych dziecka czy też w spełnianiu jego marzeń może pomóc konto oszczędnościowe. Dowiedz się w jaki sposób możesz zapewnić swojemu dziecku dobry start w dorosłe życie dzięki kontom oszczędnościowym.

Dlaczego warto założyć konto oszczędnościowe?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko w przyszłości nie martwiło się o środki finansowe na swój start w dorosłe życie, to założenie konta oszczędnościowego jest dla Ciebie czymś koniecznym (sprawdź konta oszczędnościowe na: http://www.totalmoney.pl/konta_oszczednosciowe). Powodów dla których Twoje dziecko będzie potrzebowało dobrego zaplecza finansowego jest wiele.

Dziecko wkraczając w dorosłość musi podjąć wiele decyzji, takich jak na przykład decyzja o kontynuacji nauki przez pójście na studia. Niezależnie od tego czy wybierze bezpłatną uczelnie publiczną, czy też zdecyduje się na naukę w prywatnej i płatnej uczelni, to będzie to nas sporo kosztowało. Mniejsze koszty poniesiemy, jeżeli nasza pociecha zdecyduje się na studia w swoim rodzinnym mieście, ale co jeżeli konieczny będzie wyjazd do innego miasta? Tutaj pojawia się problem w postaci kosztów wynajmu mieszkania, które nie należą do małych. Załóżmy, że nasze dziecko potrzebuje miesięcznie 1500 zł (mieszkanie + wyżywienie), w skali roku daje to aż 18 000 zł.

Ile jesteśmy w stanie odłożyć?

Jeżeli będziemy w stanie odkładać rocznie 2000 zł, to wliczając średni zwrot inwestycji 6% w skali roku, to w przeciągu 18 lat uzbieramy kwotę około 58 000 zł. Dzięki takiej sumie będzie nas stać na studia naszego dziecka. Oczywiście pojawia się ryzyko braku zwrotu inwestycji, ale niech Cię to nie wystraszy, ponieważ nawet jeżeli zwrot będzie na poziomie 0%, to po 18 latach będziesz mieć odłożone 36 000 dla swojej pociechy.

Warto wziąć też pod uwagę fakt, że z roku na rok, rozwijając własne doświadczenie zawodowe będziesz więcej zarabiać, a co za tym idzie będziesz w stanie więcej odłożyć na konto. Oczywiście studia nie są jedynym powodem, dla którego warto oszczędzać. Pieniądze z konta możemy przykładowo przeznaczyć na wesele naszego dziecka, albo na zakup własnego mieszkania, jeżeli odłożymy sporo pieniędzy. Dla niektórych kwoty te mogą być niezbyt zadowalające, ale pamiętajmy, że każdy, nawet najmniejszy odłożony pieniądz dla naszego dziecka znacznie ułatwi mu pierwszy krok w dorosłość.

Dodatkowe korzyści

Sumiennie odkładając pieniądze każdego miesiąca sami się nauczymy oszczędzać, nasze dziecko pójdzie w nasze ślady i nauczy się szacunku do każdego zarobionego pieniądza. Dlatego zastanów się nad kontem oszczędnościowym i zadbaj o to, aby Twoje dziecko nie musiało rezygnować ze swoich marzeń w przyszłości z powodów finansowych.